Don't Miss
Home / Tag Archives: суд

Tag Archives: суд

Боки 13 во изолација во “Шутка“ судењето одложено

Денешното рочиште за случајот „Рекет“ се одложи, бидејќи обвинетиот Бојан Јовановски не беше спроведен од истражниот затвор „Скопје“, но и по барање на адвокатите, поради моменталната состојба со корона вирусот. Јовановски не беше спроведен до Кривичниот суд, бидејќи пред два ...

Read More »

Врховниот суд пресече: Јован Вранишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата врховни судии Фаик Арслани, Ристо Катaвеновски и Африм Фидани во пресудата потврдија дека пониските судови правилно ги применувале законите во ...

Read More »

Три години затвор за Кичеец

Зоран Милевски Кичеец е осуден на 3 години казна затвор, откако вчера на судењето за случајот „Рекет“ призна вина. Пресудата денеска беше соопштена во Кривичниот суд, а Кичеец присуствуваше на објавувањето. -Судот како отежителни околности ги ценеше тежината на кривичното ...

Read More »

Боки 13 останува во притвор

Апелација не го прифати барањето на адвокатите на Боки 13  за укинување на мерката притвор, поради опасност од бегство. По вчерашната јавна седница на која се разгледуваше барањето за укинување на притворот Апелација одлучи иако отпадна влијанието врз сведоци, поради ...

Read More »

Одбиена жалбата,Катица Јанева останува притвор

Кривичниот суд и ја отфрли жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија за МИА од Кривичниот суд. Судот синоќа одреди триесетдневен притвор за специјалната јавна обвинителка Јанева. Притворот го бараше Јавното обвинителство поради основано сомнение ...

Read More »

Прифатена жалбата на Анета Стефановска

Домашен притвор за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и за Бедредин  Ибраими, а мерка претпазливост за Анета Стефановска, одреди Апелацискиот суд во Скопје постапувајќи по нивните жалби за предметот на СЈО „Титаник 2“. Жалбите на Влатко Сајковски и на ...

Read More »

Ќосето мора да се соочи со правдата

Горан Ангелов Ќосето, кој е обвинет за „крвавиот четврток“ од Собранието, поднел жалба до Апелација, на одлуката на Кривичен суд дека не е опфатен во амнестијата“. Инаку досега Митко Чавков, Душко Лазаров, Игор Дурловски, Јане Ченто одлучија да на бараат ...

Read More »

Амнестиите продолжуваат

Продолжува амнестирањето на обвинетите за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија, како и укинувањето на притворите за кривичните дела од претходната власт. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 ги амнестираше организаторите на иницијативата „За ...

Read More »

Зијадин Села ќе го оспори Законот за амнестија на Уставен суд

Алијансата за Албанците најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставноста на Законот за амнестија. – Собранието по скратена постапка донесе закон за амнестија. Со Законот ќе бидат амнестирани одредени луѓе директно вмешани во настаните од ...

Read More »

Ослободителна пресуда за Заев

Премиерот Зоран Заев се ослободува од обвинение, рече судијата Дарко Тодоровски. Според него, јавниот обвинител не докажал дека Заев го сторил делото „Поткуп“. Претходно, Тодоровски го читаше обвинението, за кое кажа дека освен видео доказите од посбените истражни мерки, се ...

Read More »