Home / Tag Archives: талески

Tag Archives: талески

Талески на суд за Офицерскиот дом

Екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески, против кого се водат неколку судски процеси, денеска во Основниот суд во Битола одговараше за обвинението кое му се товари дека кога ја извршувал фунцијата градоначалник не го заштитил Офицерскиот дом. На денешното рочиште ...

Read More »

Нава кривична за Владимир Талески

Секторот за внатрешни работи Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против В.Т (59 ) поранешен Градоначалник на Општина Битола, С.Б (59) Раководител на финансии и Претседател на комисија за јавни набавки, М.К (66)правник во Општина Битола и ...

Read More »

Ревизија на несработеното

Во последно време, по смената на власта се поактуелен станува зборот ревизија. Речиси да нема општина, јавни или државни претпријатија, агенции или институции, кои не се занимаваат со ревизија на сработеното на претходните власти или раководители. Некои велат дека во ...

Read More »

По 11 години конечно градоначалник на Битола стапна во битолскиот Монмартр

Вечерва во Детското ликовно студио  Кирил Методиј во Старата битолска чаршија беше вистински празник. Министерот за култура  Роберт Алаѓозовски им ги подели наградите и признанијата кои ги добиле во минатата година членовите на Малиот битолски Монмартр на разни натпреврувања во ...

Read More »

Година кога Талески се обиде да го згасне Битолски весник

За три дена ќе ја испратиме Старата 2017 и ќе ја дочекаме Новата 2018 година. Деновиве, подготвувајќи го последниот број на Битолски весник за календарската 2017 година правевме анкети со наши сограѓани, пријатели, соработници, поддржувачи. Сите тие на овој, или ...

Read More »

Талески на Конгресот во Валандово

Полека привршува регистрацијата на делегатите на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер. Меѓу оние кои дојдоа  се Владимир Талески  Миле Јанакиески, Емил Димитриев, Коце Трајановски, Елизабета Канческа – Милевска, Диме Спасов, Даниела Рангелова,Влатко Ѓорчев кој не ги поддржа ...

Read More »

По Транспортер Талески бара снимање и за Офицерскиот дом

Судењето на  Владимир Талески за негрижа за Офицерскиот дом  повторно се одложи. До новото одлагање дојде  поради немање услови за тонско снимање на главната расправа во судницата. Адвокатот на Талески, Драган Пажиќ, повикувајќи се на одредбите од Законот за кривична ...

Read More »

По “Транспортер 1“ и “ Транспортер 2“

По “ТРанспортера 1“ СЈО денеска го отвори и “ Транспортер2“ во кое се осомничени  десет  лица, меѓу кои  поранешниот градоначалник Владимир Талески,  секретарот на  Општината, Слободан Бончановски, пет  превозници и тројца поранешни директори на  училишта. -Од прибраниот доказен материјал  за ...

Read More »

СЈО го чешла работењето на партиските регионални телевизии на ВМРО ДПМНЕ

Според информации на порталот на Битолски весник, СЈО го чешла работењето на  партиските регионални телевизии, кои во изминатите години биле вистински пералници за пари. Овие телевизии за три години остварија приходи од неколку милиони евра, а сега по падот од ...

Read More »

Стартува судскиот процес “Транспортер“

Денеска во Основниот суд во Скопје треба конечно да почне судскиот процес “ Транспортер “ во кој од страна на СЈО првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески  за проневера на 360.000 евра. Освен Талески, обвинети се уште дваесет ...

Read More »
error: Content is protected !!