Home / Tag Archives: традиционален

Tag Archives: традиционален

Традиционален планинарски марш “Димитар Илиевски-Мурато“

Планинарското друштво „Пелистер“-Битола денеска го одржа 27-от по ред традиционален планинарски марш од Битола до врвот Пелистер кој секоја година се одржува во чест на Димитар Илиевски-Мурато, првиот македонски алпинист кој го освои највисокиот врв на светот – Монт Еверест. ...

Read More »

Музичко уживање на традиционалниот “Солстис“

Светскиот ден на музиката и 21 јуни кој воедно го означува првиот ден на летото, во Битола се одбележа со традиционалната манифестација „Солстис- празник на музиката”. Организатори на културниот настан во Битола, кој се одвиваше на седум локации на најамбиенталниот ...

Read More »

Над 100 натпреварувачи на традиционалниот изборен турнир за јуниори на академијата “ЗА НЕД ДО”

Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола на 29 март 2015 година во училишната спортска сала на ОУ “Ѓорги Сугарев” од Битола го одржа традиционалниот годишен турнир за јуниори. Турнирот на кој зедоа учество над 100 натпреварувачи е ...

Read More »

Стартува пријавувањето за Изборот на најуспешни битолчани за 2014 година

Со испраќањето на старата 2014 и дочекот на новата 2015 година Битолски весник ги започна подготовките за организирање на традиционалната акција на Весникот “Избираме најуспешни битолчани за 2014 година”. Како и во изминатите 15 години, така и во оваа 16 ...

Read More »

Камерниот оркестар ќе го одржи традиционалниот новогодишен концерт

Камерниот оркестар на Битола кој работи под покровителство на Битолскиот  Центар за култура, вечерва на матичната сцена ќе го одржи традиционалниот новогодишен концерт. На програмата се дела од Шостакович, Штраус, Брамс и други светски познати композитори, солист е Игор Дурловски, ...

Read More »

Предновогодишен прес на градоначалникот Владимир Талески

На неколку дена пред дочекот на Новата 2015 година, градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески во својот кабинет го одржа својот традиционален (пред)новогодишен прес. На прес конференцијата Талески ги запозна битолските новинари со реализираните проекти во 2014 година, во сите ...

Read More »

“Пееме до ѕвездите“ во чест на Тоше Проески

Детскиот хор „Ѕвончиња” утре, со почеток во 19 часот во салата на клавирите во битолскиот Завод и музеј ќе го одржи својот традиционален концерт, трет по ред, „Пееме до ѕвездите”, во чест на музичката легенда  Тоше Проески. Средствата од овој ...

Read More »