Don't Miss
Home / Tag Archives: Трифун

Tag Archives: Трифун

Реконструирана спортската сала во ОУ “ Трифун Пановски “

По подолго време исчекување спортската сала во основното училиште „Д-р Трифун Пановски” ја доби својата функционалност за околу 300 ученици.. Од изградбата на салата во 1956 година, не беше изведена никаква реконструкција, а во дел од неа беа оштетените ѕидовите, ...

Read More »

Меморијален турнир на ветерани во ракомет и фудбал “ Мате Шундовски”

Под покровителсто на големиот вљубеник во Битола и познат  спротски работник, а во договор со  Општината Битола и Битолски весник, во пресрет на празникот 11 Октомври, петок, на 5 октомври  во Битола ќе се одржи првиот меморијален турнир за ветерани ...

Read More »

Турнири за ветерани пред 11 Октомври

Вчера во службена посета на општината Битола  беше бизнисменот Трифун Костовски, кој со градоначалничката Наташа Петровска имаше плоден разговор на неколку теми. За време на посетата Костовски искажа подготвеност заедно со општината Битола и Битолски весник да го организира турнирот ...

Read More »

Овации за Трифун Костовски

Преку 5.000 гледачи во спортската сала Младост, кои присуствува ана натпреварот Пелистер (ветерани) против репрезентацијата на Макеоднија со скандирање го поздарвија Трифун Костовски, под чие водство Пелистер ја освои  двојната круна, шампионската титула и купот на Македонија. Кога спикерот го ...

Read More »

Првата награда за Иван Трајковски

Денеска во Заводот и Музеј Битола, беа врачени наградите на нјуспешните  млади музичри на годинашниот фестивал на класична музика “Интерфест 2017 ” Првата нагрда, во износ од 1.000 евра, која ја доделува познатиот македонски бизнисмен и филантроп, прв човек на ...

Read More »

Човекот, најголем капитал на општеството

Неодмна во Скопје, на иницијатива на претседателот  Трифун Костовски  и голем број интелектуалци,  политички аналитичари, уметници,бизнисмени…  е формирано  невладино Здружение на граѓани “ Човекот пред се”. “Човекот пред се” е Здружение на граѓани, формирано со цел да биде коректив во ...

Read More »