Don't Miss
Home / Tag Archives: Влада

Tag Archives: Влада

Владата бара да продолжи вонредната состојба

Владата на Република Северна Македонија на денешната 41-ва седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот на Република Северна Македонија со извештај за досега преземените активности од државните институции, со кој се аргументира дека за успешно справување со коронавирусот во ...

Read More »

Владата пресече:Полициски час од петок до вторник

Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница го разгледа и усвои предлогот за продолжување на забраната и посебниот режим на движење на територијата на Република Северна Македонија за време на претстојниот христијански празник Велигден, односно забраната за движење ...

Read More »

Лицата кои на работа одат со придружба да се ослободат од работа

Владата на Република Северна Македонија на својата 31-ва седница го разгледа барањето на Министерството за труд и социјална политика и донесе заклучок со која се задолжуваат сите органи на државата, акционерските друштва во државна сопственост, агенции, фондови, бироа, заводи, управи ...

Read More »

Заклучоци на Владата од 30-та седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 30-тата седница на која како прва точка го разгледа и усвои записникот од Дванаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење ...

Read More »

Мејлови и телефонски линии за пријавување на непочитување на препораките во борбата против КОВИД -19

Владата на Република Северна Македонија и Инспекцискиот Совет апелираат до граѓаните да ги пријавуваат затекнатите неправилности и непочитување на владините мерки и препораки за спречување на ширењето на заразата од КОВИД- 19. За поефикасно дејствување и одговор на прекршувањата инспекторатите ...

Read More »

Нови одлуки на Владата

На денешната седница на Владата беа донесени неколку одлуки и уредби. Покрај одлуката полицискиот час за време на викендот да трае од 16 часот до 05 часот наредниот ден, беа донесени и следниве одлуки: „Владата донесе Уредба со законска сила ...

Read More »

ЕУ одлучи почеток на преговори за Македонија и Албанија

Задоволен сум што земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји, напиша на Твитер еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. Ова, според него е гласна ...

Read More »

Мерките на Владата мора да се почитуваат

Владата на Република Северна Македонија, на 25-тата седница од 21 март 2020, покрај усвоените заклучоци, во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста COVID-19, донесе и заклучок со кој се утврдува дека сите донесени ...

Read More »

Посебни мерки за дезинфекција

Врз основа на заклучоците и препораките донесени од Владата на Република Северна Македонија и Министерството за здравство, за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од корона вирусот, Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) на Владата, ...

Read More »

Брифинг на Спасовски со триесетина главни уредници

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменичката претседателка во Владата задолжена за економските ресори, Мила Царовска, министерот за здравство, д-р Венко Филипче, министерот за образование и наука, Арбер Адеми, заменик министерот за труд и социјална политика, Ѓонул ...

Read More »