Home / Tag Archives: Влада (page 5)

Tag Archives: Влада

Акцискиот план за ЕУ готов до 1 јули

Акцискиот план за интеграција на Република Македонија вo ЕУ, во чија изработка ке учествуваат и експерти од Запад ке биде готов најдоцна до 1 јули. Ова го истакна премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан во Владата. Премиерот ...

Read More »

Хан и Прибе утре во Скопје

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија на разговори околу плановите за реформи на новата македонска Влада, како и да ја повтори поддршката на Европската унија за земјата да ги спроведе ...

Read More »

Владата го поништи тендерот на АД ЕЛЕМ

На својата последна седница Владата донесе неколку значајни одлуки. Владата на вечерашната седница донесе одлука да му наложи на Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да го поништи распишаниот тендер во вредност од 34 милиони евра, поради сомневања за злоупотреба за набавка ...

Read More »

Владата го разреши Марко Зврлевски

Владата на денешната седница која се уште е во тек ја усвои одлуката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката на Владата, наредните денови треба да биде испратена во Собранието каде пратениците ќе треба да ја изгласаат иницијативата.

Read More »

Владата бира нови директори

На денешната седница на Владата се очекува да бидат именувани нови директори на  БЈБ и УБК,  како и на некои пoголеми компании. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека има одлука кои ќе бидат новите директори, но не сакаше ...

Read More »

Заев ги отвори вратите за влез во Владата

Денеска претпладне новиот премиер на Република Македонија Зоран Заев, ширум ги отвори портите на Владата, каде денеска се очекува новата Влада да ја одржи првата седница. Заев најави дека  размислува да  ги отвори портите на владата за да има пристап ...

Read More »

Избрана новата влада на СДСМ

Со 62 гласа за, 5 против и 34 гласа против, доцна вечерва избрана е новата влада на Република Македонија За премиер на Владата е избран лидерот на СДСМ, Зоран Заев.  

Read More »

Груевски го доби мандатот за составување влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има можност да формира владина коалиција, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада. На тој начин беше испочитуван рокот за доверување на мандатот за формирање влада на кандидат ...

Read More »

Романија доби нова социјалдемократска влада

Новата романска влада што ќе ја предводат социјалдемократите на чело со премиерот Сорин Гриндеану доби доверба од националниот парламент и официјално е изгласана. За владата што ќе ја води 43-годишниот Гриндеану, гласаа 295 пратеници, а против беа 133 членови на ...

Read More »

Груевски: Што побрзо да се формира новата влада

Треба што побрзо да се формира новата влада, да продолжиме со силното темпо на работа и да се вратиме на патеките на економијата и на сите реформи, вклучувајќи ги и поврзаните со членството во ЕУ и НАТО. Тоа го истакна ...

Read More »
error: Content is protected !!