Home / Вести / Во Битола опаѓа бројот на позитивни на Ковид 19

Во Битола опаѓа бројот на позитивни на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 14, Куманово – 4, Тетово и Кочани – по 2, Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип – по 1.

Регистрирани се 359 оздравени пациенти од: Скопје – 163, Куманово – 31, Битола – 26, Тетово – 16, Велес и Кичево – по 12, Кочани, Гостивар и Кавадарци – по 11, Ресен – 10, Штип – 9, Виница, Прилеп и Свети Николе – по 6, Струмица –5, Неготино и Берово – по 4, Радовиш и Гевгелија – по 3, Крива Паланка и Дебар – по 2, Струга, Делчево, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 8 од Скопје (61г,62г,69г,72г, 75г,80г, 82г и 82г), две лица Битола (65г,82г) и по едно лице од Куманово (80г), Струмица (76г), Охрид (68г), Гостивар (73г), Ресен (69г) и Струга (72г). Од пријавените, еден е починат во домашни, а останатите во болнички услови.

Направени се 1.658 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-24, ЦЈЗ Битола-51, ЦЈЗ Прилеп-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, МАНУ-37, Жан Митрев (Филип Втори)-167, Авицена-208, Биотек-676, Систина-184, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-48, Плодност–56, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 134.

Досега во земјата се направени вкупно 749.727 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.524, бројката на оздравени пациенти е 143.427, на починати е 5.184, а бројот на активни случаи изнесува 5.913.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.179, активни 2.493
Куманово 8.763, активни 519
Прилеп 8.255, активни 301
Тетово 7.185, активни 230
Битола 6.258, активни 419
Велес 5.459, активни 174
Гостивар 5.154, активни 124
Кавадарци 5.141, активни 92
Охрид 4.975, активни 290
Штип 4.951, активни 137
Струмица 4.093, активни 141
Струга 2.969, активни 105
Кочани 2.770, активни 86
Кичево 2.527, активни 148
Гевгелија 2.189, активни 64
Неготино 2.177, активни 48
Свети Николе 1.517, активни 62
Ресен 1.233, активни 89
Крива Паланка 1.217, активни 21
Радовиш 1.130, активни 62
Берово 1.026, активни 12
Делчево 964, активни 45
Дебар 938, активни 8
Виница 871, активни 90
Пробиштип 786, активни 18
Валандово 664, активни 11
Богданци 493, активни 17
Крушево 488, активни 34
Демир Хисар 396, активни 36
Демир Капија 396, активни 4
Кратово 363, активни 11
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 4
Македонска Каменица 243, активни 17
Дојран 132, активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*