Home / Uncategorized / Промените во ВМРО ДПМНЕ не се поврзани со истрагите на СЈО

Промените во ВМРО ДПМНЕ не се поврзани со истрагите на СЈО

Викендов беше избран новиот Извршен комитет на партијата, но, партиски членови велат дека нема вистински промени, без смена во раководството.Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ викендов, едногласно го избра новиот Извршен комитет (ИК), во кој ги нема долгогодишните членови и најблиски соработници на лидерот Никола Груевски, ексминистрите Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Владимир Пешевски, како и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.

На чело на партијата останува Никола Груевски, а во ИК и понатаму се актуелните пратеници Илија Димовски, Даниела Рангелова и Антонио Милошоски.

Партијата соопшти дека промените во ИК не се поврзани со истрагите на СЈО, но, Сашо Мијалков, преку Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, ја информираше јавноста дека ја става во мирување политичка активност „за да завршат судските постапки кои се во тек“, а за кои, кај него „постои убедување дека ќе се докаже вистината“.

Кадровските промени, како освежување во партијата, Груевски за првпат ги најави веднаш по изборите, во декември минатата година, а најавата ја повтори и во јуни, на 27-иот роденден на партијата.

Кадровското освежување во партискиот врв доаѓа во периодот на подготовки за локалните избори, и според дел од проопозициските медиуми, главното партиско тело сега ќе биде составено од нови кадри, но, и од докажани партиски функционери, кои во баланс на искуството и амбициите, треба да остварат успех на октомвриските избори

Медиумите, блиски до ВМРО-ДПМНЕ, потенцираат дека во Извршниот комитет сега членуваат еминентни професори, угледни граѓани и експерти во својата област, и дека и покрај скептицизмот „предизвикан од скромниот политички опит на некои од новите членови на ИК“, е забележлива комбинација на политички искусни кадри и докажани професионалци во своите области, со значително влијание, пошироко од партиската база.

Нов генерален секретар на партијата е професорот Христијан Мицкоски, а во новиот ИК се избрани, меѓу другите: Александар Ѓорѓиев, кој во изминатите пет години беше портпарол на Владата, Ане Лашкоска, инженер, пратеник во Собранието од 2011, Анета Стојановска-Стефанова, професор на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, Игор Г. Николов, кој докторирал на Медицинскиот факултет на Универзитетот „Пјер и Марија Кири“ во Париз, Дејан Јовановски, кошаркарски ексрепрезентативец, Џери Наумоф, претставник на македонската емиграција во ЦК, кој беше министер за странски инвестиции во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, правникот Славчо Трпевски, директор на Агенцијата за катастар и недвижности,, Дијана Транталовска, членка на Унијата на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Србов, историчар, еден од иницијаторите на „Стоп операција Сорос“, лекарот Сеад Солаковски, граѓанскиот активист Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“ и претставникот на бошњачката заедница д-р Зеќир Рамчиловиќ.

Но, дел од актуелните и поранешните членови на ВМРО-ДПМНЕ, се децидни дека нема вистински промени во партијата, без промени во раководството.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*