Home / Вести / Регистрирани 25 нови случаи

Регистрирани 25 нови случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница – по 1.

Регистрирани се 408 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Прилеп – 38, Струмица – 30, Битола – 28, Охрид – 25, Куманово – 15, Штип и Струга – по 13, Велес, Кавадарци и Кочани – по 9, Свети Николе – 8, Виница – 6, Гевгелија и Неготино – по 5, Тетово, Гостивар и Дојран – по 4, Крива Паланка, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 3, Кичево, Пробиштип, Крушево и Пехчево –по 2, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 6 од Скопје (61г,65г,71г,74г,76г и 80г), 2 лица од Тетово (69г и 82г) и по 1 починато лице од Битола (85г), Охрид (79г), Куманово (55г), Кавадарци (83г), Гостивар (77г), Кичево (72г), Радовиш (62г) и Делчево (72г).

Од пријавените, двајца се починати во домашни услови, а останатите 14 лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.016 тестови преку: ИЈЗ-146, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-42, Жан Митрев (Филип Втори)-223, Авицена-0, Биотек-123, Систина-166, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 220. Досега во земјата се направени вкупно 741.021 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.051, бројката на оздравени пациенти е 138.370, на починати е 5.109, а бројот на активни случаи изнесува 10.572.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67.981, активни 4.906
Куманово 8.719, активни 866
Прилеп 8.243, активни 412
Тетово 7.170, активни 436
Битола 6.229, активни 672
Велес 5.446, активни 362
Гостивар 5.144, активни 275
Кавадарци 5.136, активни 212
Охрид 4.961, активни 374
Штип 4.937, активни 224
Струмица 4.078, активни 186
Струга 2.963, активни 124
Кочани 2.756, активни 136
Кичево 2.514, активни 229
Гевгелија 2.186, активни 158
Неготино 2.173, активни 128
Свети Николе 1.513, активни 91
Ресен 1.224, активни 176
Крива Паланка 1.216, активни 43
Радовиш 1.114, активни 87
Берово 1.025, активни 26
Делчево 960, активни 67
Дебар 935, активни 22
Виница 858, активни 112
Пробиштип 783, активни 22
Валандово 664, активни 16
Богданци 493, активни 35
Крушево 490, активни 71
Демир Капија 396, активни 15
Демир Хисар 394, активни 56
Кратово 358, активни 6
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 265, активни 10
Македонска Каменица 239, активни 16
Дојран 132, активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*