Don't Miss
Home / Tag Archives: Епинал

Tag Archives: Епинал

Прилепчанец повикувал да се запалат повратниците од странство сместени во Битола

Битолската полиција по спроведените опсежни истражни мерки откри дека по сместувањето на повратниицте од Малта во хотелот „Трудбеник“ кој работи во составот на Епинал, во Битола, четириесет и двегодишен прилепчанец на својот Фејсбук профил повикувал лицата, донесени и сместени во ...

Read More »

Делегација на Битола во посета на Епинал

Делегација од Општина Битола, предводена од градоначалничката Наташа Петровска, викендов престојуваше во збратимениот град Епинал, Република Франција, на одбележувањето на празникот на заштитникот на градот, Св. Никола. За време на прославата, беа одбележани и 50 години од збратимувањето на двата ...

Read More »

Ветераните ги враќаат сеќавањата за маестро Мате

Петок, на 5 октомври, под покровителсто на  познатиот  спротски работник, Трифун Костовски, а во договор со  Општината Битола и Битолски весник, во пресрет на празникот 11 Октомври,  во Битола ќе се одржи првиот меморијален турнир за ветерани  во фудбал и ...

Read More »

Се запали котларницата во Епинал

Црн дим ја обвил зградата на хотелот „Епинал“ во Битола денеска напладне, што веднаш го привлекло вниманието на битолчани. Според битолските пожарникари, станува збор за пожар во котларницата на хотелот, кој бргу бил ставен под контрола.

Read More »

Директорот Огнен го купува Епинал

Само извесно време по смртта на сопственикот на Епинал, Ристо Пеев, членот на Одборот на директори, Огнен Циговски на македонската берза купи акции од УТП “ Македонија “ Огнен Циговски, кој во изминатиот период беше прв човек на Маврово и ...

Read More »

Почина газадата на Епинал, Ристо Пеов

На 74 годишна возраст денеска почина Ристо Пеов, сопственик на хотелите Епинал во Битола, хотел Бистра во Маврово, спортскиот ресорт и ски центарот во Маврово. Пеов е роден во 1943 годинаво село Бапчор, егејска Македонија. Комеморацијата ќе се изврши в ...

Read More »