Don't Miss
Home / Tag Archives: град

Tag Archives: град

Афоризми:Блаже Докуле

          Не поради коронавирусот, одамна на многу пратеници им се затнати муцките.           Ако не беше Осми март, многу мажи немаше воопшто да знаат дека се женети.           Што е радиодифузија?Тоа е кога цел град знае дека женати има швалер, ...

Read More »

Битола утре домакин на празникот на мимозите

Битола годинава ќе биде домаќин на караванот на 51-виот празник на мимозите, кој го организира Општина Хергег Нови, од Црна Гора. Дефилето на градска музика и мажоретки од Херцег Нови, ќе се одржи утре, со почеток во 12 часот, а ...

Read More »

Алармантно:Битола најзагаден град

Македонија изутринава е повторно обвиткана во магла, а најзагаден воздух дишат жителите на Битола. Мерните станици ширум земјата покажуваат дека утринава во Битола 2 е најзагадено и тоа со 136 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен,

Read More »

АД ЕСМ ги чистеше плоштадот, езерото Козјак, градската болница…

Вработените на АД ЕСМ од дирекцијата и од подружниците во Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струга и Кавадарци се вклучија во државната акција за чистење која се спроведе  во целата држава. Генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски, кој заедно ...

Read More »

РК Пелистер заминува во историјата, на сцена Еурофарм Пелистер!?

                                По речиси 65 години од основањето ракометниот клуб Пелистер заминува во историјата.           Деновиве со согласност на Советот на општината  Битола сопственик на 75 од сто од акциите на РК Пелистер е ракометниот клуб Еурофарм Работник.           ...

Read More »

Се намалува бројот напади врз новинарите

Здружението на новинари на Македонија-ЗНМ денеска во Битола одржа регионална работилница за безбедност на новинарите на која освен новинари од регионот учествуваа и претставници на Министерството за внатрешни работи од овој град. Според Дениз Сулејман, координатор на проектот „Безбедни новинари ...

Read More »

Утрово Битола најзагаден град во Европа

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички. Мерењата во 9 часот утринава, покажаа дека Битола е најзагедниот град во Европа со најмногу ПМ10 честички. Од останатите земји во регионот, зад Македонија по ...

Read More »

Со нови инвестиции до нови работни места

Грижата за младите не се покажува само со убави желби и зборови туку со конкретни мерки, кои првенствено ке значат создавање услови за отворање нови работни места. И до сега се покажа дека невработеноста се намалува преку  директни инвестиции ( ...

Read More »

Промовирана Монографија за браќата Манаки

На фестивалот  “Браќа Манаки “ се одржа и промоција на Монографијата за браќата Јанаки и Милтон Манаки, на Роберт Јанкуловски. Филмологот Игор Старделов од Кинотеката на Македонија, кој ја промовираше книгата, рече дека бил пресреќен што конечно некој се нафатил ...

Read More »

Васко Ковачевски:Битола ќе добие жена градоначалник!

СДСМ и коалицијата ја номинираат професорката   Наташа Петровска како кандидат за градоначалник на Општина Битола. Сите наши 12 номинирани можни кандидати, секој на свој начин ја имаше изготвено предлог програмата и визијата за Битола. Честитки за сите нив! Заедно ...

Read More »