Don't Miss
Home / Tag Archives: иницијатива

Tag Archives: иницијатива

Отфрлена иницијативата за нов Референдум на Тодор Петров

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска расправаше и едногласно одлучи да ја отфли иницијативата за собирање најмалку 150.000 избирачи за распишување дополнителен референдум поднесена од Тодор Петров. Со Граѓанската иницијатива поткрепена со потписи од 157 граѓани ...

Read More »

Референдум паралелно со локалните избори

На 15 октомври освен за локални избори, жителите на неколку Општини можно е да се изјаснуваат и на референдум против изградба на домови за мигрантите. Штип и Кавадарци веќе донесоа одлуки за одржување на референдуми, а планот, е изјаснувањето да ...

Read More »

„Будење Битола“ поднесе потписи до Советот за распишување на референдум

Учесниците од граѓанската иницијатива „Будење Битола“, покрената поради нацрт стратегијата на Владата за мигранти и бегалци денес до општината достави потписи од граѓани за распишување на референдум. -Согласно член 3 став 3 од Законот за референдум и други облици за ...

Read More »

Груевски има(л)закани по живот.Неопходни се 20 телохранители

Партијата на Никола Груевски потврди дека тој бара најмалку 20 телохранители и дека се чувствува загрозен, но не даде одговор на прашањата кој му се заканува на екс премиерот и зошто тие закани не се пријавени во полиција. „Претседателот на ...

Read More »

Битолчани собираа потписи за одбрана на Македонија

Странските служби и нивните марионети нема да ни ја кројат судбината Давајќи му целосна поддршка на граѓанското движење за одбрана на Македонија, иницирано од група на интелектуалци, актери, професори и останати јавни личности од Македонија, денеска,  пред Центарот за кулура ...

Read More »

Габриела Илиевска: Нема да се повлечам од иницијативата за преименување на салата

Денес, во јавноста со соопштение се огласи Габриела Илиевска, советник во Советот  на општина Битола, која на вчерашната седница ја поднесе иницијативата за преименување на спортската сала “Младост“. -Како подносител на иницијативата за преименување на спортската сала “Младост“  во спортска ...

Read More »

Одложено преименувањето на спортската сала “Младост“

Иницијативата на советничката на ВМРО Народна партија, Габриела Илиевска, спортската сала “Младост“ во Битола,  во иднина да го носи името на неодамна починатиот ракометар на Пелистер, Боро Чурлевски, не помина на денешната седница на Советот на Општина Битола. Со мнозинство ...

Read More »

(НЕ)ЧИСТ ВОЗДУХ

Не знам дали ни е судбина или некое проклетство, но, по се изгледа, ние на овие простори не можеме да се обединиме за ниту едно прашање. И тогаш кога некој од нас, или повеќемина, размислуваме со чисти мисли, мора да ...

Read More »

“Битола на точак“ по седми пат

Битолската критична маса денеска се собира по 7 ми пат. Битола е дел од многубројните градови низ светот во кои се организира настан од ваков тип каде нема лидери, нема формална организација, само критична маса велосипедисти. “Битола на точак“  е ...

Read More »

Организаторите на “Интерфест“ иницираат возобновување на концертната сала во Домот на АРМ

Организаторите на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест” , што оваа недела се одржува во Битола, излегоја со иницијатива и собирањето потписи за обнова и ставање во функција на концертната сала во Дом на АРМ која е затворена седум години. ...

Read More »