Home / Tag Archives: изјава

Tag Archives: изјава

Ново рочиште на Заев за Поткуп

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. На претходното рочиште што траеше шест и пол часа, беше сослушан струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев, како сведок во овој ...

Read More »

Петровска: В недела, сите заедно да го донесеме животот во Битола

-Почитувани граѓани, нека ни е честит празникот 11-ти Октомври кој   не е значаен само заради антифашистичката борба и борба за социјалена правда, 11-ти Октомври е значаен затоа што ни овозможи македонска самобитност. На овој значаен датум за нас, борбата ...

Read More »

Само зборувајќи, а не “тепајќи” се со Грција можеме да влеземе во ЕУ

Одговарајќи на новинарско прашање како ја коментира изјавата на  својот колега Коѕијас  на средбата во Солун,  околу тоа дека Грција никогаш не го проблематизирала идентитетит  и јазикот на македонскиот народ, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, за ...

Read More »

Груевски го доби мандатот за составување влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има можност да формира владина коалиција, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада. На тој начин беше испочитуван рокот за доверување на мандатот за формирање влада на кандидат ...

Read More »

Владимир Талески: Мораме да детектираме кои се загадувачите во Битола

Во врска со иницијативата на Инцијативниот одбор за чист воздух во Битола, кој во меѓувреме прерасна во Здружение на граѓани, градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески на денешниот брифинг со новинарите изјави: – Иако Општината и пред појавата на Иницијативниот ...

Read More »

Однесувањето на дел од филмската екипа “ До балчак “ беше недолична

Во врска со инцидентот што се случи на претпладневната прес-конференција на која режисерот Столе Попов, отворањето на Фестивлот го нарече селска манифестација реагираше со своја изјава директорката на фестивалот “ Браќа Манаки “ Лабина Митевска. – Како фестивал се трудиме ...

Read More »

За Игор Џамбазов, Скопје е најголемо село

Коментирајќи ја констатацијата на еден битолчанец, која ја видел на “фејсбук “ дека некогаш Игор Џамбазов наводно изјавил дека Битола е најголемо село во Македонија, популарниот шоумен и водител Игор Џамбазов, колнејќи се во коските на неговата покојна мајка Анче, ...

Read More »