Home / Tag Archives: кандидат

Tag Archives: кандидат

Интервју: Зоран Илиоски, кандидат за градоначалник: Битола ќе биде подобро и посреќно место за живеење

Битолски весник: Се наоѓаме само на 4 дена пред локалните избори. Какви се вашите впечатоци од досегашниот тек на кампањата? Зоран Илиоски: Во Битола главно кампањата е коректна како од страна на кандидатите за градоначалници, исто така и од страна ...

Read More »

Наташа Петровска: Гасификација за почист воздух и поевтино греење

Клучен проект на локалната самоуправа предводена од СДСМ и Коалицијата ќе биде гасификацијата и тоа од два аспекти. Првиот секако е еколошкиот момент. Имено, со употребата на гасот како алтернативно гориво за затоплување на институциите и домовите на нашите сограѓани, ...

Read More »

Интервју со Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола: Битолчани се огорчени од состојбите, акламативно бараат промени

Битолски весник: Се наоѓаме на неколку денови пред гласање за иден градоначалник на Битола. Какви се вашите впечатоци од досегашниот тек на кампањата? Наташа Петровска: Кампањата ја реализиравме со големо задоволство, енергично и со многу дружење бидејќи на секој чекор ...

Read More »

Илиоски вети изградба на нов кванташки пазар за земјоделски производи

Кандидатот за градоначалник на Битола од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски, на денешниот празник меѓу своите сограѓани потенцираше  дека негов приоритет е подобрување на животот на граѓаните, па најави значаен проект од новата програма со која ја бара довербата на претстојните локални ...

Read More »

СДСМ: Филмскиот град на Талески стана руина

Иако изборната кампања трае 20 дена, таа е сепак прекуса  за да се набројат сите проекти кои ДПМНЕ ги ветуваше, а не ги оствари. И покрај тоа што не ги остварија тие без грам срам излегуваат и повторно ветуваат брда ...

Read More »

Ќе ја заживееме Старата битолска чаршија

Се наоѓаме во срцето на Старата битолска чаршија, која за волја на вистината памети многу подобро време од денешното. Она што некогаш беше на далеку прочуен центар на трговија и на еснафот, она што некогаш ни ги полнеше душите со ...

Read More »

Ќе го вратам сјајот во конзулска Битола

Во мојот 4 годишен мандат ќе ги вложам сите напори за да го вратам сјајот во конзулска Битола. Очекувам длабока соработка со централната власт, со МНР. Денешното присуство на министерот за надворешни работи, почитуваниот Никола Димитров како и неговиот државен ...

Read More »

Гасификацијата клучен приоритет на идната локална власт предводена од СДСМ

Денес се наоѓаме пред комплексот “Шехерезада”,од каде Талески и ДПМНЕ уште во предизборната кампањата во 2005-та година ветуваа дека ќе започне да функционира Топланата  за Битола, која ќе ги снабдува сите поголеми фирми. Иако не ја направија,во 2013 година ветија ...

Read More »

Koнкретни мерки за нови вработувања

Нема ништо поважно од нашите деца, од нашите внуци, од нашата младина, истакна Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ и Коалицијата и најави конкретни мерки за нови работни места и вработувања во локалните јавни претпријатија. – Како ...

Read More »

Борче Корлевски: ВМРО-ДПМНЕ нема образ да ветува нови проекти

Кампањата за локалните избори започна, а со нив и старо – новите лаги на ДПМНЕ, обвинија денеска од СДСМ. -Срамејќи се да излезат пред битолчани луѓето кои 12 години го пустошеа градот почнаа да им идат луѓе од надвор за ...

Read More »
error: Content is protected !!