Home / Tag Archives: катица (page 3)

Tag Archives: катица

Катица се оперирала за да слабее

Јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева,  пред неколку недели спровела хируршка интервенција во една од болниците во Македонија во која ѝ било поставен прстен за намалување на желудникот за да почне процедура за слабеење. Според податоците, еден таков зафат варира ...

Read More »

Кој ја спаси Катица од апсење?

Според нашите извори, додека се вршел претресот по домовите на обвинетите, Јанева успеала да се јави на поранешен дипломатски претставник во Македонија, учесник во пржинските преговори. Освен овој телефонски разговор, Јанева се слушнала и со висок претставник на македонските власти. ...

Read More »

Оставка на Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поднесе оставка. Таа, во писменото соопштение ја информира јавноста дека нема да дозволи нејзиното име да биде искористено за алиби со кое во заложништво се држи судбината на СЈО. „Во моментот кога со консензус на ...

Read More »

Кога ненормaлното станува нормално

Во една прилика еден познат филозоф напиша. Во Македонија не си нормален, ако не полудиш. Не знам во каква ситуација бил филозофот кога ја кажал оваа мисла, но мислам дека со неа  тој ја погодил целата суштина на тоа што ...

Read More »

Катица Јанева бара продолжување на мандатот на СЈО

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната пресконференција побара да се донесат соодветни решенија со цел обвинителството по истекот на мандатот во 2020 година да функционира во рамки на Основното јавно обвинителство за да гони корупција од ...

Read More »

Панчевски:При претресот СЈО ми го украде клучот

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски тврди дека при претресот во неговиот дом, истражител од Специјалното јавно обвинителство му го украл клучот. Тој со дел од медиумите сподели видео снимка од неговиот дом во периодот кога истражителите вршеле претрес. ...

Read More »

СЈО да им ги врати пасошите на обвинетите од Катица Јанева

Судот не смее да подлегне на политичките притисоци и на пропагандата што во континуитет ја врши Специјалното јавно обвинителство против ВМРО-ДПМНЕ и нејзиното раководство. Ова од пред Апелацискиот суд Скопје денеска го порача членот на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски. Апелацискиот ...

Read More »

Следната недела нови обвиненија на СЈО

Следната недела Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе нови обвиненија Специјалната обвинителка Катица Јанева очекува судска разрешница за сите поднесени предмети. До крајот на наредната седмица СЈО ќе поднесе нови обвинителни одлуки со кои се опфатени граѓани на Република Македонија меѓу ...

Read More »

Мијалков на распит кај Катица

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков се јави  на распит во Специјалното јавно обвинителство. Кое  досега има отворено три истраги против Мијалков. Тој е осомничен во случајот „Таргет” за масовно незаконско прислушување на граѓани, политичари, новинари ...

Read More »

Талески на распит кај Катица Јанева

Градоначалникот на Битола  Владимир Талески, претпладнево, околу 11 часот, се појави во Основниот суд Скопје 1, на распит пред судија на претходна постапка за случајот „Транспортер”. Талески  во судот дошол со адвокатот Никола Додовски, кој е бранител и на претседателот ...

Read More »
error: Content is protected !!