Home / Вести / Мијалков на распит кај Катица

Мијалков на распит кај Катица

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков се јави  на распит во Специјалното јавно обвинителство. Кое  досега има отворено три истраги против Мијалков.

Тој е осомничен во случајот „Таргет” за масовно незаконско прислушување на граѓани, политичари, новинари и бизнисмени во УБК, како и во случаите “Трезор”, и „Тортура”.

Поранешниот директор на УБК во СЈО пристигна заедно со адвокатот Љупчо Шврговски.

На прес-конференцијата за „Трезор” минатата година, СЈО соопшти дека е покрената истрага против три раководни лица од УБК и едно раководно лице од МВР, кои се сомничат дека прибавиле имотна корист за правно лице регистрирано како „Финзи” во вкупен износ од над 53 милиони денари, или над 862.000 евра.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!