Home / Tag Archives: казна

Tag Archives: казна

За непочитување на полицискиот час по 2.000 евра казна

                             На деветмина битолчани, кои не го почитувале полицискиот час им висат парини казни од по 2 000 евра.           Имено, Основното јавно обвинителство Битола предложи казни по 2.000 евра за девет лица кои за време на полициски час ...

Read More »

Условна казна за Јордан Ристевски

Шест месеци условна казна доби и Јордан Ристовски, поранешен советник на ВМРО-ДПМНЕ, во општина Центар, кој призна вина како обвинет во случајот за „Насилството во општина Центар“. Пресудата веднаш станува правосилна бидејќи обвинетиот се откажа од жалба до Апелација, а жалба ...

Read More »

Ратко Младиќ доби доживотен затвор

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и одбраната на Младиќ. ...

Read More »

Или 200 евра минималец, или казна

Од декември построги казни за работодавачите кои ќе го злоупотребат  законот за минимална плата. До тогаш ќе има само  предупредувања за да им се остави просттеор на фирмите да се адаптираат. Но потоа секое прекршување на законот за минимална плата ...

Read More »

Душко Илиевски, млекарот му сврте грб на Зоран Заев

Со оглед на тоа што се чувствувам изневерен и изигран, бидејќи раководството на партијата и лидерот на СДСМ Зоран Заев одбиваат да ми ги платат  казните за прекршочните пресуди кои ги добив за протестите против Груевски и Владата, а кои ...

Read More »

Кежаровски доби условен отпуст од судот

Новинарот Томислав Кежаровски е ослободен од издржувањето на преостанатиот дел од казната затвор на којашто беше осуден поради откривање на идентитет на заштитениот сведок. Оваа одлука не е конечна бидејќи обвинителството има право да ја оспори. Предлогот за условен отпуст ...

Read More »