Don't Miss
Home / Tag Archives: ЛДП

Tag Archives: ЛДП

Се ситни пратеничката група на ЛДП

Се ситни пратеничката група на ЛДП. Никица Корубин, пратеник од редовите на ЛДП, објави  дека ќе настапува како независен пратеник. „Сакам да ве информирам, дека од денес настапувам како независен пратеник/ЛДП во Собранието на Република Македонија, во рамките на пратеничката ...

Read More »

ЛДП нема да гласа за Законот за амнестија

Пратениците на ЛДП, владиниот коалиционен партнер, нема да гласаат за предлог-законот за амнестија со кој треба да бидат опфатени околу 50-тина обвинети за упадот во Собранието на 27 април лани. Ова беше кажано на седмото изборно собрание на Либералдемократите. Од ...

Read More »

Владата да му ги одземе ингиренциите на Општината во образованието

Вчера, во Битола средба остварија двајцата обвинети за криминал од СЈО, Никола Груевски и Владимир Талески. И двајцата без пасоши и двајцата без чувство за вистинските потреби на граѓаните на Битола. И наместо да се срамат за своите постапки кои ...

Read More »

Горан Милевски: Битола ќе добие Медицински факултет

Новата влада по  11-ти декември сериозно ќе се зафати со реформи во образованието, а приоритет ќе  бидат  наставниците, учениците и родителите. Доколку опозицијата дојде на власт Битола ќе добие Медицински факултет, која е дамнешна желба на битолчани. Ова го изјави ...

Read More »

Горан Милевски:140 милиони евра за поддршка на домашните фирми

Во изминатата деценија власта спроведуваше вистински терор кон микро, малите и средни претпријатија, изјави денеска Горан Милевски, лидер на ЛДП и  кандидат за пратеник во ИЕ 5 на СДСМ и Коалицијата. – Приватниците наместо да водат сметка за својот бизнис, ...

Read More »

Деветмина битолчани во новиот Централен одбор на ЛДП

Во новиот Централен одбор на ЛДП, кој е формиран по денешниот 6 конгрес на партијата во Скопје, влегоа дури деветмина битолчани. Во новиот Централен одбор влегоа: Јован Налбантни, професор, д-р Дејан Ристевски, стоматолог , Александар Цветковски професор, Валентин Груевски, советник ...

Read More »

Горан Милевски нов лидер на ЛДП

На шестото собрание на Либерално-демократската партија Горан Милевски од Битола е избран за нов претседател на партијата. Досегашен претседател беше Андреј Жерновски. За генерален секретар на ЛДП е реизбран Дуфе Кукоски. Собранието на ЛДП го усвои и новиот партиски статут ...

Read More »

Горан Милевски нов лидер на ЛДП!?

Иако до конгресот на ЛДП, кој треба да се одржи на 1 февруари во Скопје остануваат  уште  четири  дена, сепак веќе со сигурност може да се каже дека екс- советникот на битолските либерал демократи и актуелен пратеник во оставка Горан ...

Read More »

Дворски игри во ЛДП

Иако,  до конгресот на ЛДП, кој ќе се одржи кон крајот на февруари, остануваат уште нешто повеќе од три месеци, сепак во оваа партија, која откако постои, постојано е пред изборот меѓу “змијата“ и “магарето“, веќе почнаа дворските игри. Само ...

Read More »