Home / Tag Archives: Оливер

Tag Archives: Оливер

Оливер Спасовски и Венко Филипче утре во Табановце

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утре (вторник, 03.03.2020 година) во 11:15 часот ќе го посетат граничниот премин Табановце. Целта на посетата е проверка на системот за превенција и ...

Read More »

Почна трката за пратеници

                                     Како што стојат работите, речиси е сигурно дека на 12 април, како што беше договорено кај претседателот на државата, Стево Пендаровски, ќе се одржат предвремените парламентарни избори.           Веднаш по дочекот на Новата 2020 година, во пресрет на ...

Read More »

Избрана техничката влада на Спасовски

Со 101 глас „ЗА“, ниту еден „Против„ и „Воздржан“, Собранието попладнево ја избра новата техничка Влада. По заклетвата, членовите на преодната влада направија и традиционална фотографија. На нејзиното централно место се најде новиот технички премиер Оливер Спасовски.

Read More »

Оливер Спасовски технички премиер

По 3 јануари, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе биде технички премиер на местото на Зоран Заев, а министерката Мила Царовска доаѓа на вицепремиерското место на Кочо Анѓушев. Ова се првичните информации од вечерашната седница на Извршниот одбор на ...

Read More »

МВР проценува колку боди гардови треба да има Груевски

МВР се уште без одлука за дополнителното обезбедување кое го побара Никола Груевски. Спасовски смета дека старите законски одредби со кои поранешните функционери добивале по тројца обезбедувачи на 1 година се поадекватни од актуелните со кои тие добиваат по 6 ...

Read More »

Горан Никловски директор на УБК, Лазо Велковски на Бирото за јавна безбедност

На попладневната владина седница, на предлог на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) е избран Горан Николовски, а за директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Лазо Велковски. Велковски со доаѓањето ...

Read More »