Home / Tag Archives: пат (page 3)

Tag Archives: пат

Свлечиштето им го зеде сонот на битолчани

Иако се добива впечаток дека надлежните институции бавно реагираат за решавањето на овој проблем, сепак, стручните екипи мошне брзо направија стручен увид на самото свлечиште и веќе ја подготвија стручната анализа за типот и за карактерот на свлечиштето. Од денот ...

Read More »

Сеуште активни свлечиштата на патот Ресен-Битола-Прилеп

Близу еден месец не мируваат двете свлечишта во близина на ромската населба на магистралниот пат Ресен-Битола- Прилеп. Со мали исклучоци патниот правец во континуитет е затворен за сообраќај. По направениот увид експертите од Градежниот факултет порачаа да се изготви проект ...

Read More »

Повторно прооден регионалниот пат Новаци – РЕК “Битола“

Стручните екипи на ФОД за само два дена изработија нов подвижен мост, кој ќе ги поврзува Битола и Новаци. Мостот од неделата е веќе поставен, со што повторно е ставен во функција регионалниот пат кој преку Новаци води до РЕК ...

Read More »

Најнова вест: Почна пресекувањето на патот Битола-Новаци

Пред само неколку минути, екипи на Нискоградба од Битола почнаа да го сечат патот Битола-Новаци, којшто го поврзува најголемиот електро-енергетски комбинат во Македонија, РЕК Битола. На овој патен правец е стопиран сообраќајот од Битола кон Новаци и од Новаци кон ...

Read More »

Патот за Рек Битола ќе се прекине

Тоа што пред малку го јави „Битолски весник “ дека состојбата на патот Битола – Новаци за Рек е загрижувачка се потврди. На седницата на Кризниот штаб во Битола која што е во постојано заседание, членовите на Кризниот штаб беа ...

Read More »

За да се спречи од поплавување Новаци ќе се руши регионалниот пат кој води до РЕК

Со дозвола на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски намерно ќе се сечи регионалниот пат кој води до РЕК Битола за да се направи пропуст на водата која му се заканува да го поплави цело село Новаци. -Добивме дозвола ...

Read More »

Битолчанец загина во сообраќајка на патот Прилеп- Битола

Едно лице загина и едно е полесно повредено во две сообраќајни несреќи што се случија вечерва на магистралниот пат Прилеп-Битола. Во првата сообраќајна несреќа што се случила околу 17:10 часот во директен судир на патничко возило опел астра со битолски ...

Read More »

Роми вечерва го блокираа патот над Битола

Вечерва магистралниот пат над Битола е блокиран. Локалното население кое живее на периферијата над градот од левата и десната страна на магистралниот пат, излегло на протест во знак на револт оти како што велат останале без електрична енергија. Како што ...

Read More »

Нов асфалтен пат за селото Лавци

Жителите на битолското револуционерно село Лавци во Битола. денеска добија нов асфалтен пат. Патот, кој денеска свечено во употреба го пуштија министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски и градоначалникот на Битола д-р Владимир Талески е во должина од ...

Read More »
error: Content is protected !!