Don't Miss
Home / Tag Archives: пазар

Tag Archives: пазар

Мицкоски од битолскиот пазар најави победа на изборите

                           Пред вечерашниот промотивен митинг на кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска- Давкова, ВМРО ДПМНЕ одржа средби со граѓаните во Битола, Могила и Новаци.           Изборната кампања во Битола, Мицкоски ја почна од битолскиот пазар каде имаше средба ...

Read More »

Решен проблемот со атмосферските води во Градскиот пазар

За надминување на проблемот со атмосферските води, кои во дел од градскиот пазар се појавуваа при речиси секое врнење од дожд и ги оставаа површините под тезгите во вода, ЈП „Пазари”, во соработка со ЈП „Нискоградба”, им излезе во пресрет ...

Read More »

Старо- нов “пазар“ Заев-Села

Села утре се враќа од Америка, па по средбата со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев ќе биде јасно дали Алијансата ја прифаќа понудата за размена на Министерството за здравство со Секретаријатот за спроведување на реформи или ќе ја ...

Read More »

Наташа Петровска: Битола ќе добие пазар каков што заслужува

Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од редовите на СДСМ и Коалицијата За живот, денеска од Градскиот пазар порача дека Битола ќе добие пазар каков што заслужува. -Секогаш со мерак сум влегувала во пазарот за да пазарам квалитетни производи ...

Read More »

Наскоро нов закон за медиуми

Наскоро Македонија ќе добие нов закон за медиум.Македонија има голем број медиуми, но не се даваат доволно средства од буџетот за нив. На дебатата за наоѓање на прилагодлив финансиски модел за домашните медиуми, авторката на анализата, Весна Никодиновска, изјави дека ...

Read More »

Битолскиот пазар доби шест нови павилјони за 90 продажни тезги

Министерството за локална самоуправа, Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион и јавното претпријатие  „Пазари” од Битола, во понеделникот, го промовираа новиот реконструиран дел и павилјони на Регионалниот пазар во Битола. Реализацијата на овој проект се изврши со финансиска поддршка ...

Read More »

Битола добива современ Градски пазар

Не само што пазарот ќе добие нов современ лик, туку и ќе се зголеми неговиот капацитет, кој во претходниот период беше претесен да ги прими сите заинтересирани што сакаа таму да ги продаваат своите производи, па во недостиг од продажен ...

Read More »

Реконструкцијата на Градскиот пазар во полн ек

Реконструкцијата и адаптацијата  на делови од Регионалниот зелен пазар во Битола е во полн ек. Реконструкцијата се одвива во фази. Имено, првата фаза  опфаќа изградба на плато и канализација, а во втората фаза ќе се изградат шест павилјони, покривање на просторот  ...

Read More »

Агенцијата за вработување со нови методи за намалување на невработеноста

Спроведени се четири различни активни мерки во центрите за вработување во Битола, Куманово, Тетово и во Скопје. За секоја мерка се одвоени по 10.000 евра од Европската унија. Агенцијата за вработување на Македонија со експерти од Германија и Литванија спроведува ...

Read More »

Кванташки пазар

Иако во изминатите години како да се навикнавме да живееме по рецептот на скопскиот рекламен слоган “Скопско и се е можно“, сепак според тоа како ќе се одвиваат работите на македонската политич-ка сцена, особено околу (не)одржувањето на предвремените парламентарни избори, ...

Read More »