Home / Tag Archives: Петровска

Tag Archives: Петровска

Во Битола 270 лица во изолација

                  Во Битола, во која има 6 позитивни од корона вирусот состојбата станува се (по)сериозна. По повод најновите состојби во градот денеска со  апел до граѓаните се јави градоначалничката Наташа Петровска. -Oпасноста од КОВИД -19 е реалност. И покрај низата ...

Read More »

Наташа Петровска: Време е да се преиспитаме кој како се однесува(ле)

          Откако и Битола стана еден од градовите во које има заболен од корона вирусот и осоебно по сместувањето на 45 повратници од Малта во хотелот “ Трудбеник “ во Епинал со соопштеие с ејави градначалничката на Битола, Наташа Петровска ...

Read More »

Продолжува градежната сезона во Битола

Изградба на улици, пешачки патеки, партерно уредување, реконструкција на училници, спортска сала и соблекувални, се дел од тековните активности на кои во моментот се одвиваат градежни работи со инвестиција на Општина Битола. Со овие активности, се менуваат и значително се ...

Read More »

Градоначалничката Наташа Петровска одбива да зборува за аферата “ Рекет”

                                     Градоначалниката на  Битола, Наташа Петровска денеска  одби да одговори на новинарско прашање за аферата  “ Рекет “, која ја потресува и Битола. На прашањето што било барано од неа, што одговорила и дали истражните дејствија стигнаа до градоначалниката  ...

Read More »

Бугарска делегација во посета на Битола

Главниот секретар на МНР на Република Бугарија Калин Анастасов, директорот на дирекцијата на МНР Стамен Генев, во придружба на генералниот конзул на оваа земја во Битола Димитар Иванов, денес остварија работна посета на Општина Битола во кабинетот на градоначалничката Наташа ...

Read More »

Градоначалничката Наташа Петровска со порака до битолчани “Одиме напред“

Во врска со утрешниот настан градоначалничката Наташа Петровска излезе со обраќање до битолчани. Почитувани граѓани, Се наоѓаме во исклучително значаен момент за Република Македонија, би рекла и историски. Македонија доби покана за членство во НАТО и датум за преговори за ...

Read More »

Преставници на УСАИД кај градоначалничката Петровска

Градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, денес оствари средба со  Гречен Биркл, заменик помошник администратор на Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) за Европа и Евроазија, која се наоѓа во   посета на Македонија. На средбата учествуваа и претставници од ...

Read More »

Премиерот Заев денеска во Битола

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска  ќе престојува во работна посета во Битола. Според програмата премиерот Заев во 11 .30 часот ќе ја посети градоначалничката Наташа Петровска а потоа ке има средба со ...

Read More »

Градоначалничката Петровска им ја честита Новата година на дечињата од Кочо Рацин

„Денеска претпладне градоначалничката Наташа Петровска го посети Заводот на децата со оштетен слух и говор Кочо Рацин Битола. Да бидам искрена се чувствувам магично. Човек да се наоѓа во толку убава атмосфера, во вака добар амбиент, навистина е привилегија. И ...

Read More »

Наташа Петровска претседател на Советот за развој на Пелагонискиот регион

Градоначалничката на Битола, Наташа  Петровска е новиот претседател на Пелагонискиот плански регион. Ваква одлука денеска донесоа новите градоначалници од деветте општини на Пелагонискиот плански регион, кои  денеска во општината Битола  ја одржаа првата конститутивна седница на Советот за развој на ...

Read More »