Don't Miss
Home / Tag Archives: планови

Tag Archives: планови

Старите урбанистички планови ги попречуваат новите проекти во Општина Битола

Битола е град со најстар генерален урбанистички план, донесен во 1999 година, кој во меѓувреме претрпел осум измени, но, сè уште не е донесен нов ГУП. Градот под Пелистер има детални урбанистички планови што се на сила од седумдесеттите години, ...

Read More »

Ципрас се пазари со Меркел за името на Македонија

Ако се реши прашањето за името, тогаш антикризната мерка – кратење на пензиите, ќе се одложи за шест месеци подоцна, ова според грчкиот весник „Та неа“ е ветувањето од Берлин до Атина, во разговорите меѓу Германија и Грција за затворање ...

Read More »

Заев: Нема предвремени избори

Не е време за избори, туку за работа, порача премиерот Зоран Заев, по состанокот со министерот за финансии Драган Тевдовски. Заев вети дека 2018. ќе биде година на економски прогрес и инвестициi, со очекување за отворање многу работни места и ...

Read More »

Амбициозни планови за намалување на загадувањето во Битола

Покрај краткорочните мерки што ги предложи советничката група на СДСМ за намалување на причините за загадувањето на воздухот во Битола, на вчерашната седница на советот на општината, опозицијата предложи од буџетот за наредната година да се издвојат 20 милиони денари, ...

Read More »

Со низа свечености во Општината Општина Новаци прослави 20 години постоење

Со одржување на свечена седница на Советот на Општината,  одбележувањето на патрониот празник на ЦОУ “ Славко Лумбарковски“,  одржување  низа културни и спортски манифестации,  полагање букети свежи цвеќиња пред споменикот на бранителот од конфликтот во  2001 година Пеце Матичевски, како ...

Read More »

Усвоени развојни планови во Општината за период 2015-2017 година

На седницата на Советот на Општина Битола беше усвоена и програма за развојни планови во Општина Битола за периодот од 2015 до 2017 година. -И оваа година продолжуваат инфраструктурните и капитални објекти во Битола како киното Манаки, АРМ еден и ...

Read More »