Home / Tag Archives: почина

Tag Archives: почина

Почина популарниот Шеки

Денес во Србија почина еден од легендите на југословенскиот фудбал Драгослав Шекуларац. Популарниот Шеки по рајко Митик беше втората ѕвезда на Црвена Звезда. Тој ке остане запамтен како невиден дриблер и по неговиот немирен дух. За Југолсавија одигра 41 натпревар. ...

Read More »

Почина Љубиша Георгиевски

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил. Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година, а долго време беше и во политиката како ...

Read More »

Почина бебе во Клиничка болница

Во битолската Клиничка болница почина бебенце. Поради компликациите кои с епојавиле поради предвременото порагање за бебето бил организиран транспорт за Скопските клиники, но бебето не стигнало до Скопје. Според информации на порталот на Битолски весник во транспортирањето на бебето наводно ...

Read More »

Почина Џери Луис

Холивудскиот комичар Џери Луис почина денеска на возраст од 91 година, во неговиот дом во Лас Вегас, потврди неговиот агент. Неговата смрт е потврдена со соопштение објавено на Twitter, кој ја објави новинар од Las Vegas Review Journal. „Легендарниот комичар ...

Read More »

Почина газадата на Епинал, Ристо Пеов

На 74 годишна возраст денеска почина Ристо Пеов, сопственик на хотелите Епинал во Битола, хотел Бистра во Маврово, спортскиот ресорт и ски центарот во Маврово. Пеов е роден во 1943 годинаво село Бапчор, егејска Македонија. Комеморацијата ќе се изврши в ...

Read More »

Почина Џорџ Мајкл, поранешниот вокал на „Вем“

Поранешниот вокал на групата „Вем“, Џорџ Мајкл вечерва почина во 53. година од животот. Веста за смртта на легендарниот музичар ја објави неговиот публицист, а според изворите од полицијата, неговата смрт не се должи на сомнителни околности. Во писмено соопштение, ...

Read More »

Почина Фидел Кастро, поранешен претседател на Куба

Фидел Кастро, поранешениот претседател на Куба и лидер на комунистичката револуција, почина на возраст од 90 години, објави државната телевизија, пренесува Би-Би-Си. Претседателот Раул Кастро, во огромна тага, во доцните вечерни часови, се упати кон нацијата преку државната телевизија, потврдувајќи ...

Read More »

Битолчанец почина откако колегата го прегази со градежна машина

Вчера околу 13,40 часот во Битола во просторот на станбено-деловениот објект во изградба лоциран на ул.„Васко Карангелевски“ во  Нова Битола, во сопственост на градежното претпријатие „Пелистер“, З.М.(47) од Битола возач на работна машина „Бобкет“, извршувајќи работни задачи насипување на стопи, враќајки ...

Read More »

Почина Христо Ѓоргиевски-Спанаќот

По кусо боледување почина Христо Ѓоргиевски-Спанаќот. Според информации на порталот на Битолски весник, Христо Спанаќот починал деновиве  во  Битола, откако претходно  бил повреден во главата во Скопје. Имено Спанаќот минатата недела  отпатувал во Скопје со возот да учествува на протестите. ...

Read More »

Почина македонската музичка легенда Драган Каранфиловски Бојс

На 59 години почина македонската музичка легенда, кантавторот Драган Каранфиловски Бојс. Дараган Каранфиловски – Бојс ја започнал музичката кариера во 1973 година, формирајќи ја музичката група “Македонија”. Најголемите успеси како автор ги постигнал како член на култната битолска група “Мадригали”, подоцна преименувана ...

Read More »