Home / Tag Archives: полиција (page 4)

Tag Archives: полиција

Приведени двајца битолчани за палењето на возилата

Во врска со последните палења на автомобилите во Битола кои се случија вчера и денеска во кои беа опожарени дури шест возила според извори на Битолски весник  приведени се двајца осомничени. Тие се наоѓаат во битолската полиција, а во текот ...

Read More »

Хаџиевски: Случајот со запалениот автомобил да не се политизира

Реагирајќи на прес-конференцијата на СДСМ, владејачката ВМРО-ДПМНЕ возврати: -Жалиме што челниците на СДСМ, во немање друг изговор за оправдување на нивната неспособност и неуспешна политика, се обидуваат преку инсинуации и неосновани обвинувања да обезбедат барем некаков, макар и минимален политички ...

Read More »

Кирацовски: Полицијата час поскоро да го расчисти случајот со палењето на автомобилот

Палењето на автомобилот на членот на СДСМ и активист на оваа партија, Маријан Јовановски, инаку, во последно време “активен” критичар на власта на социјалните мрежи, беше повод денеска за меѓусебна политичка пресметка, на двете најголеми политички партии во Битола. На ...

Read More »

Голема кражба во музејот на Гоце Делчев

Тешка кражба извршена во Музејот Спомен куќа на Гоце Делчев во Битола била пријавена вчера. Кражбата, информираат од полицијата, се случила во периодот од 3-ти до 8-ми месецов во Музјот каде е насилно влезено. Украдени се вредни експонати меѓу кои ...

Read More »

Тинејџер ја претепал поранешната девојка

Триесет и седумгодишна битолчанка вчера во полициска станица пријавила дека истиот ден нејзината малолетна ќерка била претепана од поранешното момче. Осумнаесетгодишниот А.К. насилно ја однел во неговиот дом, ја затворил во една од собите на куќата, каде физички ја нападнал ...

Read More »

СДСМ ја критикува акцијата на УЈП

-Да сакаа да работат инспекциските служби првенствено како превентивни органи, коишто прво ќе изрекуваат опомена, а потоа казна, како што предлага СДСМ, немаше да се случи “касап“  акцијата на УЈП во југозападниот регион на земјава, спроведена деновиве- реагираше денеска  на ...

Read More »

Француската полиција стави крај на заложничките кризи

Франуските власти соопштија дека ги убиле двајцата осомничени за нападот во магазинот Шарли ебдо, а заложникот којшто го држеле бил ослободен во полициската акција северно од Париз. Во одвоена акција во францускиот главен град било убиено вооруженото лице коешто држеше ...

Read More »

Опколени осомничените за нападот врз Шарли Ебдо

Француската полиција ја опколи областа кај Демартин е Гол каде во простории на една градежна компанија се наоѓале осомниченте за терористичкиот напад во Париз. Француската полиција ја опседна областа североисточно од Париз, каде што се верува дека се наоѓаат осомничените ...

Read More »

Запален автомобилот на актуелен советник на ВМРО-ДПМНЕ од Битола

Засега непознати лица рано изутринава, 40 минути по полноќ, го запалиле автомобилот на актуелен советник на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. Иако,  полицијата не излегува во јавноста со името на сопственикот чиј автомобил е запален, сепак, според извори на “Битолски весник“ дознаваме ...

Read More »

Искршени излозите на “Божур”

Денеска, рано изутрина, засега непознати сторители ги искршија излозите на приватното претпријатие за намештај “Божур”, кое се наоѓа наспроти “ Битолски весник “. Сопственикот на “ Божур” Илјаз Синановски, на кој пред извесно време исто така му беа искршени излозите ...

Read More »