Home / Tag Archives: полиција

Tag Archives: полиција

Истражување на Евротинк: Сервисните информации за личните документи МВР недоволно ги пласираше до јавноста

-Сервисните информации во изминатиот период Министерството за внатрешни работи требаше со поголем интензитет, со одредена динамика и одредена структура и во континуитет да ги пласира до граѓаните за да ги обноват личните документи, патните исправи- рече Александар Стојановски, истражувач и ...

Read More »

За две недели ке се знае како Груевски избегал

Јавното oбвинителство во наредните две седмици ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и начинот на кој ја напуштил земјава. Наредната недела претставници од Обвинителството ќе одат во Црна Гора да ...

Read More »

Откорната бистата на херојот Панде Кајзеро

Доцна во саботата, или рано изутрина во неделата, засега непознати лица ја остранија бистата на народниот херој Панде Кајзеро во населбата “Стрчин” во Битола. Бистата, која беше поставена  на спомен обележјето  во дворот на  Месната канцеларија и колонијатната продавница  била ...

Read More »

Совети на полицијата за празниците

За безбедно прославување на Новогодишните и Божиќни празници, Секторот за внатрешни работи Битола, Ви препорачува да ги почитувате следните совети: НЕ КОНЗУМИРАЈТЕ АЛКОХОЛ ВО ГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ-АЛКОХОЛОТ Е ГЛАВНА ПРИЧИНА ЗА СООБРАЌАЈНИ НЕЗГОДИ Но доколку планирате да конзумирате алкохол-немојте да управувате ...

Read More »

Судир на демонстрантите и полицијата на Табановце

Попладнево на граничниот премин Табановце дојде до судир и туркање меѓу полицијата и демонстрантите од ВМРО-ДПМНЕ кои денеска најавија дека ќе го блокираат граничниот премин. Сајтот Република објави видео од инцидентот, и тврди дека еден од демонстрантите е повреден, а ...

Read More »

Талески ја заглавил општина Битола 13 милиони евра

Над 13 милиони евра, е долгот на општината Битола, кој Талески му го оставил на неговата наследничка Наташа Петровска. Покрај огромниот долг тоа што е симптоматично  и паѓа в очи е што најголемиот број од доверителите кои претходно убаво соработувале ...

Read More »

19 годишно момче од Битола загина во сообраќајка

Загина 19-годишниот битолчанец Ѓ. Т., а неколкумина други се повредени во тешка сообраќајна несреќа што утрово околу 8 часот се случила меѓу три патнички и едно товарно возило на патот Битола-Прилеп кај Петилеп, потврдија од битолската полиција. Во сообраќајната несреќа ...

Read More »

Уапсени бегалците Грујовски – Бошковски

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски во Солун од страна на грчката полиција. Тие двајцата се обвинети во предметите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на незаконското следење на комуникациите на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за ...

Read More »

Полицијата го сардиса Могила

Во село Могила се пронајдени 24.826 килограми тутун тип „Вирџинија“, како и шест ниви со насади од овој тип тутун, во акцијата што ја спровеле вчера и завчера СВР Битола и Државниот инпекторат за земјоделство во координација, за пронаоѓање насади ...

Read More »

Бегајки од полицијата предизвикал сообрќајка

Во текот на месецот СВР Битола поднесе и три кривични пријави заради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело “Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” и тоа: – Против К.З.(32) од ...

Read More »