Home / Tag Archives: полиција (page 2)

Tag Archives: полиција

Се трага по 15-годишна битолчанка

Вчера во Секторот за внатрешни работи-Битола Н.А.(47) го пријавил исчезнувањето на неговата ќерка. Н.А во полицијата пријавил дека истиот ден околу 8 часот од својот дом во непознат правец се одалечила неговата 15-годишна ќерка. Битолската полиција презема мерки за пронаоѓање ...

Read More »

Македонската полиција ја обезбедува Српската амбасада

Целиот персонал на абасадата на Р. Србија во Скопје е повикан на итни консултации во Белград. Ова пишува во нотата која српското МНР ја пратило до македонските колеги, но во нотата не биле наведени причините за овој чин. Околу српската ...

Read More »

Лисици за активистите на Левица

Со образложение дека го попречуваат јавниот ред и мир и дека носат транспарент кој повикува на омраза, четворица членови на Левица биле спречени во обидот да направат мирен протест – обвинуваат од партија. Велат дека половина час биле држени со ...

Read More »

Шверцовал дваесетмина во еден автомобил

Со дванаесет мигранти напикани во автомобил организатор на меѓународна група за криумчарење вчера неколку часа и бегал на полицијата по македонските автопатишта. Возачот бил совладан, а во автомобилот биле пронајдени мигранти од Пакистан и Египет. Двајца мигранти биле пронајдени во ...

Read More »

Битолската полиција уапси одгледувач на канабис

По добиени оперативни сознанија битолската полиција уапси одгледувач на канабис. „ СВР Битола до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против М.В. од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторенокривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Read More »

Нападот во Истанбул- дело на Исламската држава

Во соопштение објавено на интернет-страница на поддржувачи на „Исламската држава“, џихадистите ја презедоа одговорноста за нападот во Истанбул на Новогодишната ноќ во кој загинаа 39 луѓе. Според пишувањата на турскиот печат, властите во земјата веќе ја истражувале веројатноста дека напаѓачот ...

Read More »

Собрале 900.000 денари за лажно лекување на ќерката

СВР Битола поднесе кривична пријава против Љ.Б. и В.Б., на 42 и 39-годишна возраст, двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама. Во февруари минатата година година пријавените во два наврати го довеле во заблуда ...

Read More »

Маскирани лица ограбиле административна канцеларија во Битола

Две маскирани лица завчера извршиле разбојништво, одземајќи еден ди-ви-ди плеер “Филипс“, златен накит и бижутерија, од административна канцеларија на улица „Браќа Мингови“ во Битола, што Д.Д. (74) вчера го пријавил во полиција. Пријавителот, откако го отклучил катанецот од влезната врата ...

Read More »

Наместо в затвор,со возилото сакал да го разнесе судот

Во врска со инцидентот кој се случи рано изутрината во Битола, кога возач на автомобил , марка “ауди 4“  удрил во еден од столбовите во Судот при што се запалил и откако се стекнал со изгореници бил пренесен во Клиничката ...

Read More »

Тешко повреден битолчанец

Во текот на вчерашниот ден во ОУ “Коле Канински” во Битола, бил пронајден тешко повреден граѓанин на возраст од 34 години. Поврдениот маж имал  тешки телесни повреди  по главата, потрес на мозокот како и повреди на увото. Со такви повреди  ...

Read More »