Home / Tag Archives: СВР (page 3)

Tag Archives: СВР

Нови кривични пријави за насилствата во Собранието

За насилствата во Собранието секторот за внатрешни работи Скопје поднесе нови  кривични пријави против девет лица за инцидентите во Собранието од 27 април. Кривичните пријави се за сторено насилство кон луѓе и оштетување на имот, а направени се три кривични ...

Read More »

Наместо в затвор,со возилото сакал да го разнесе судот

Во врска со инцидентот кој се случи рано изутрината во Битола, кога возач на автомобил , марка “ауди 4“  удрил во еден од столбовите во Судот при што се запалил и откако се стекнал со изгореници бил пренесен во Клиничката ...

Read More »

Препораки од Отсекот за превенција при СВР Битола за матурантите

Секторот за внатрешни работи Битола,  поточно Отсекот за превенција издаде препораки  за  безбедно прославување на матурските прослави. -СВР Битола им ги честита матурите на генерацијата матуранти 2015-2016 година. Со цел достоинствено прославување на матурските вечери, без безбедносни последици им препорачуваме,  да ...

Read More »

Чесност на дело: Битолчанец пронашол и вратил поголема сума пари

СВР-Битола денеска соопшти и јавно му честиташе за постапката на битолчанец кој во текот на вчерашниот ден пронашол, пријавил и вратил поголема сума парични средства. Магадалена Димитровска, советник за односи со јавност во СВР-Битола, информираше дека во текот на вчерашниот ...

Read More »

Приведени двајца битолчани за палењето на возилата

Во врска со последните палења на автомобилите во Битола кои се случија вчера и денеска во кои беа опожарени дури шест возила според извори на Битолски весник  приведени се двајца осомничени. Тие се наоѓаат во битолската полиција, а во текот ...

Read More »

СВР Битола: Oд 1.754 сообраќајни контроли, констатирани 327 прекршоци

Во текот на изминатата седмица Секторот за внатрешни работи-Битола изврши сообраќајни контроли на вкупно 1.754 возила, при што констатирани се 327 прекршоци. Од СВР-Битола посочуваат дека и понатаму најчести се сообраќајните прекршоци во кои возачите ја пречекоруваат дозволената брзина и тоа во 105 ...

Read More »

СВР-Битола го одбележа Денот на превенцијата

Денеска во СВР- Битола по повод деветти декември, Денот на превенцијата, битолската полиција ја посетија најмладите битолчани. Овај ден се одбележува од 2008 година, бидејќи на овој датум пред шест години беа промовирани првите инспектори за превенција во Република Македонија. ...

Read More »

Сообраќајни контроли на 2.611 возила во изминтиве денови

СВР Битола во периодот од 3-ти до 9-ти ноември изврши сообраќајни контроли на вкупно 2.611 возила и притоа се констатирани 534 прекршоци. Од секторот за односи со јавност при СВР Битола соопштуваат дека 32 возачи се затекнати под дејство на ...

Read More »

СВР-Битола со зачестени сообраќајни контроли

СВР-Битола во измината недела изврши сообраќајна контрола на 3.019 возила и при тоа констатирани се 568 прекршоци, информираат од Секторот за односи со јавност на СВР-Битола. Најголем дел од сообраќајните прекршоци во 119 случаи има пречекорување на дозволената брзина, во ...

Read More »

СВР Битола во кампања “Почитувај ги правилата, почитувај го животот“

СВР-Битола во соработка со средношколци од градот, денеска ја почна кампањата за безбедност во сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот”. На денешниот промотивен настан во Битола, инспекторот за превенција во сообраќајот Дејан Цветановски посочи дека владината кампања ...

Read More »