Home / Tag Archives: СВР (page 2)

Tag Archives: СВР

Полицијата уапси шестчлена малолетна група провалници во Битола

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе Извештај до надлежното ОЈО против шест малолетни лица од кои  – две на возраст од 17 години, две на возраст од 13 години, како и две лица од 15, односно 16 годишна возраст – ...

Read More »

Загина осумнаесетгодишна битолчанка

Денеска на регионалниот пат Битола – Прилеп се случи тешка сообраќајна несреќа во која загина  осумнаесет годишната битолчанка К.Ј. а  М.К.О. која управувала со возилото  е пренесена во битолската Клиничка болница  каде лекарите се борат да и го спасат животот. ...

Read More »

Кривична пријава за геометар

СВР Битола поднесе кривична пријава против 49-годишниот Г.Н. од Битола, самостоен референт за геодетско катастарски работи, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Геодетот без никаква правна основа извршил промени на сопственост на ...

Read More »

Се изгуби битолчанка

Вчера во 17.20 часот во СВР Битола, Р.Р.(41) од Битола, пријавил дека на 27 септември во времето од 14 до 15 часот, неговата сопруга М.Р.(32) се оддалечила во непознат правец. Битолската полиција презема мерки за пронаоѓање на жената.

Read More »

СВР Битола:Боево гаѓање на “Билбил камен“

Ве известуваме дека на 28.09.2017 година (четврток) во временскиот интервал од 07.00 -16.00 часот на место викано” Билбил камен “- Битола, и во атарот на с.Ергела- Новаци, ќе се реализира боево гаѓање со огнено оружје од страна на припадниците на  ...

Read More »

Почнува судскиот процес “ Транспортер 1 “

По речиси  повеќе од една година истрага,  утре, на 28 септември во Основниот суд Скопје 1, со почеток во 10.30 часот почнува судскиот прецес за “Транспортер “. На обвинителната клупа, во Основниот суд Скопје 1 ќе се најдат градоначалникот  на ...

Read More »

Гаѓање со огнено оружје

Четврток, на 14.09.2017 година  во временскиот интервал од 07.00 -15.00 часот на местото викано” Билбил камен “- Битола, ќе се реализира  гаѓање со огнено оружје од страна на припадниците на  активниот состав на ПС ОН Ресен. За таа цел  се  ...

Read More »

СВР Битола за загинувањето на параглајдеристот

Во врска со загинувањето на параглајдеристот од Унгарија во селото Мусинци со соопштение се произнесе СВР Битола. Во соопштението се вели: На 11.07.2017 година во 18:00 часот во СВР Битола пријавено било дека во атар на с.Мусинци пронајдено било починато ...

Read More »

Битолската полиција уапси одгледувач на канабис

По добиени оперативни сознанија битолската полиција уапси одгледувач на канабис. „ СВР Битола до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против М.В. од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторенокривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Read More »

Горан Никловски директор на УБК, Лазо Велковски на Бирото за јавна безбедност

На попладневната владина седница, на предлог на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) е избран Горан Николовски, а за директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Лазо Велковски. Велковски со доаѓањето ...

Read More »