Home / Tag Archives: Тврдокорни

Tag Archives: Тврдокорни

Тврдокорни со последен апел до ВМРО да ја спаси Македонија

Здружението „Тврдокорни“ вечерва одржува протест против, како што велат, двојазичност и албанизација на Македонија. Протестот започна пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а планирано е да заврши пред Собранието. Горан Неделковски од „Тврдокорни“ во својот говор пред ВМРО-ДПМНЕ дека оваа партија сега има ...

Read More »

Тврдокорните повторно на протести

Граѓанското здружение „Тврдокорни“ попладнево во центарот на Скопје со пеење на патриотски песни и повици за чиста Македонија одржа мирен протестен марш за аболиција на, како што наведуваат, уставобранителите. „Тврдокорни“ од Владата бараат разјаснување и за законот за јазиците, за ...

Read More »

“Тврдокорните“омекнаа, бараат аболиција од Иванов

Тврдокорните денеска упатија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов со барање за аболиција за насилствата на 27 април во Собранието на Македонија. „Имајќи предвид дека сите се еднакви пред Уставот и законите, бараме во согласност со законот, да извршите аболиција на ...

Read More »