Home / Tag Archives: Вардар

Tag Archives: Вардар

Томче Трајановски нов тренер на Пелистер

Томче Трајановски поранешниот фудбалер на Пелистер и Вардар  најверојатно е новиот шеф на тручниот штаб на ФК Пелистер. Трајановски треба да го смени досегашниот тренер Неџат Хусеин. Томче Трајановски е изборот од повеке кандидати за нов тренер на Пелистер. Управата ...

Read More »

Вардар го одбрани купот

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево го совладаа Металург со 30-26, во финалето во Битола. Вардар е првиот клуб со пет триумфи едноподруго во националниот куп. Воедно, „црвено-црните“ ја освоија четвртата двојна круна по ред ...

Read More »

Тројца “пелистерци “ во Вардар!?

Во Пелистер продолжува распродажбата на фудбалери. Речиси се е договорено за тројца „пелистерци“ да го облечат „црвено-црниот“ дрес оваа зима. Тоа се Јован Попзлатанов, Кристијан Тошевски и Матеј Цветановски. Тошевски е сениорски репрезентативец и игра на бековска позиција. Јован Попзлатанов ...

Read More »

Супер купот за Вардар

Вардар е освојувач на првиот ракометен Супер-куп на Македонија, натпреварување што Ракометната Федерација на Македонија премиерно го организираше летово. „Вардарци“ попладнево на домашен терен, пред празни трибини, го пречекаа Работник од Битола (обезбеди пласман во Супер-купот како финалист на Купот ...

Read More »

Самсоненко си заминува од Вардар

Рускиот бизнисмен и сопственик на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави дека си заминува од ФК Вардар на крајот на сезоната. Рускиот бизнисмен се обрати до јавноста со соопштение во кое ја изнесува својата дефинитивна одлука,  разочараност од нападите врз него по ...

Read More »

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони. Ракометарите на Вардар  пристигнаа  на плоштадот „Македонија“ каде илијадници граѓани се собраа да ја прослават европската титула. Европските шампиони беа пречекани на аеродромот „Александар Велики“ од голем број навивачи меѓу кои беа градоначалникот на ...

Read More »

Вардар старо- нов шампион, Пелистер во Лигата на Европа

Со одигрувањето на натпреварите од последното коло заврши  годинашната  фудбалска сезона. Нов шампион е екипта на Вардар, која ќе игра во квалификациите за Лигата на шампиони. Екипите на  Шкендија, Работнички и Пелистер, како победник во Купот на Македонија, ќе се ...

Read More »

Прекин во Битола: Помошниот судија погоден во главата

Дуелот меѓу Пелистер и Вардар е во прекин после 12 минути игра и водство на гостите. Средбата меѓу Пелистер и Вардар е прекината после 12 минути игра откако помошниот судија, кој беше на страната каде што се навивачите на Пелистер, ...

Read More »

Вечното дерби наместо на “Филип Втори” во Ѓорче

Дерби натпреварот помеѓу екипите на Пелистер и Вардар кој е закажан за в недела наместо на фудбалската арена “Филип Втори” ќе се игра на стадионот на екипата на Македонија ЃП во општина Ѓорче Петров во Скопје. Ваквата одлука ја донесе ...

Read More »