Home / Tag Archives: време

Tag Archives: време

Топлото време го затвори лизгалиштето

                                      Лизгалиштето во Битола, кое пред извесно време Агенцијата за млади и спорт му беше привремено“позјамено“на општината  не работи.           Залудно стотици млади битолчани  доаѓаат кај лизгалиштето кое е лозирано кај спорската сала “ Боро Чурлевски “ но тое ...

Read More »

Крај на последната надеж

                                       Кога пред нешто повеќе од 4 години во Пржино, по договор на сите релевантни политички лидери, како на власта така и на опозицијата консензуално беше постигнат договор да се формира СЈО и Катица Јанева да биде специјален јавен ...

Read More »

Косовскиот амбасадор во посета на Битола

Косовскиот амбасадор Ѓерѓ Дедај  денеска  ја оствари првата работна официјална  средба со градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска. Абасадорот Дедај го истакна стратешкото геополитичко значење на Битола во цел Балкан, како космополитски град, чиј дух на топлина може да се ...

Read More »

Грците во Атина во одбрана на името Македонија

Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден фоторепортер, јави дописничката на МИА од Атина. Инцидентите ги предизвикаа групи маскирани лица, веројатно припадници на ...

Read More »

Денеска променливо и облачно

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд и снег, а ќе има и услови за појава на замрзнат дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови. По одделни котлини ќе има услови за ...

Read More »

РЕК Битола ќе добие А интегрирана еколошка дозвола

Денеска во РЕК „Битола“ повторно на заедничка маса се најдоа заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, првите луѓе на Комбинатот како и преставници на невладините организации, кои во фокусот на вниманието на своите активности го имаат чистиот воздух и ...

Read More »

Вук Јеремиќ: Заев ѕвезда во Њујорк

Вук Јеремиќ во јавување во живо од Њујорк на телевизијата Н1 рече дека од балканските лидери само македонскиот премиер Зоран Заев им бил интересен на светските лидери и на некој начин бил ѕвезда на Генералното собранието на Обединетите нации. Јеремиќ ...

Read More »

Од понеделник на суд 1 час порано

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука работното време на судовите да почнува во 7.30 часот и да завршува во 15.30 часот, наместо како што бешедосега, од 8.30 до 16.30 часот. Новото работно време на судовоте ќе почне да се ...

Read More »

Драстичен пад на температурите

Минимални температури беа измерени : 12 Лазарополе, Маврово, Крушево, 13 Берово, 14 Пожаране, Ѓуриште, 16 Крива Паланка, Штип, Виница, Тополчани, 17 Охрид, Прилеп, 18 Битола, Тетово, Струмица, Претор, Куманово, Д. Капија, Скопје, 19 Гевгелија, 20 Дојран. Наврнат воден талог (во ...

Read More »

Денес пекол, од утре заладување

Во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло, со утринска температура од 15 до 22 и дневна од 36 до 43 степени, а УВ-индексот ќе биде 9. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер кој во западните и во ...

Read More »
error: Content is protected !!