Home / Tag Archives: живот

Tag Archives: живот

Златната камера 300 за Хелен Луверт

Со врачувањето на наградите за најдобрите кинематографери и прикажувањето на филмот „Манаки-приказна во слики” на Роберт Јанкуловски, во Битола беше спуштена завесата на јубилејното 40 издание на интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки”. Жири комисијата во сотав Ед Лакман, Калојан Божилов, ...

Read More »

“Сладок” сон на чекор до базниот логор

     Пишува :  Миодраг Мицковиќ             Изминаа 30 години од еден од најголемите подвизи на македонскиот спорт, освојувањето на највисокиот врв на светот-Монт Еверест на Хималаите, висок 8.884 метри, сон на секој алпинист во светот, бела и  вечна гробница на ...

Read More »

Тома Фила: Најсреќниот ден во мојот живот

          Добитник на признанието кое Битолски весник  оваа година прв пат  го воведе е битолскиот адвокат со светска слава Тома фила.                            Тој е личност која се гордее со Македонија, за која вели дека е неговата татковина. Роден е во ...

Read More »

Неповратна финансиска помош од Р.Бугарија за Новаци

Во генералниот конзулат на Р.Бугарија во Битола ,градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузманоски и генералниот конзул на Р.Бугарија во Битола г-дин Димитар Иванов потпишаа договор за доделување на неповратна финансиска помош на општина Новаци на основа на политиката на Р.Бугарија ...

Read More »

Мицковски единствен кандидат за наследник на Груевски

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, објави дека ја прифаќа одговорноста да се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, откако денеска заврши рокот за поднесување кандидатури. Својата порака на фејсбук Мицковски ја почнува со зборовите на Винстон Черчил, „Никогаш, никогаш нема ...

Read More »

Кирацовски: На 27 април имаше обид да се загрози уставниот поредок

На 27 април имаше обид да се загрози животот на пратениците и на уставниот поредок, изјави пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која предмалку го одобри барањето на судот за притвор на шестмина ...

Read More »

Груевски: Од недела ќе се врати животот во Битола

Најпрво од името на советничката група на СДСМ и коалицијата би сакал да ви се заблагодарам за илјадниците отворени врати и приемот кој го имавме во овие 20 дена. Би сакал на сите да ви порачам дека времето на уцени, ...

Read More »

Секој дел од Битола е тажна приказна

Секој дел од градот со своја тажна приказна. Секоја населба со слични инфраструктурни проблеми, а жителите бесни и прелажани прашуваат кога вистински ќе ги осетат благодетите од 21 век- да живеат во град со пристојни улици по кои нема да ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ го уништи спортот во Битола

Локалната власт предводена од ДПМНЕ го уништија спортот во Битола. Изминаа 12години, период во кој слушавме само лажни ветувања за изградба на спортски центар, спортска сала и затворен базен, а од тоа не остварија ништо. Челниците од ДПМНЕ, меѓу кои ...

Read More »

Отворање на нови старски домови

По повод денот на стари лица, ги посетивме двата домови „Сју Рајдер” во Битола каде што се сместени наши повозрасни граѓани од различни категории. Посетата ја направивме за да ги согледаме околностите и условите во кои што тие работат, како ...

Read More »