Home / Tag Archives: суд (page 4)

Tag Archives: суд

Ивона сепак остана без пасош

Новинарката Ивона Талевска од ТВ Сител останува без пасош, откако Апелациониот суд денеска ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како обвинета за даночно затајување во случајот ...

Read More »

СЈО да им ги врати пасошите на обвинетите од Катица Јанева

Судот не смее да подлегне на политичките притисоци и на пропагандата што во континуитет ја врши Специјалното јавно обвинителство против ВМРО-ДПМНЕ и нејзиното раководство. Ова од пред Апелацискиот суд Скопје денеска го порача членот на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски. Апелацискиот ...

Read More »

И Груевски остана без пасош

Кривичниот суд Скопје одлучи да му го одземи пасошот на екс премиерот Никола Груевски наместо да му одреди 30 дневен притвор. Кривичниот суд откако ги проби сите рокови пресече, нема притвор за екс-премиерот Никола Груевски и неговите блиски соработници Миле ...

Read More »

Иванов се сретна со Нимиц

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево во Скопје се сретна со посредникот на Обединетите нации за името, Метју Нимиц. Како што соопшто претседателскиот кабинет по средбата, Иванов му наглаисл на Нимиц дека во процесот неопходно е стриктно придржување до резолуциите на Советот ...

Read More »

И Мијалков остана без пасош

Нема притвор за Сашо Мијалков и Горан Грујовски обвинети во предметите „Таргет“ и „Тврдина“на Специјалното јавно обвинителство, соопшти денеска Основниот суд 1 Скопје. „Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење ...

Read More »

“Поткуп “ одложен за 27 септември

Судот го одложи рочиштето за случајот „Поткуп” и покрај тоа што беа исполнети сите услови за истото да се одржи денес. Судијката Дијана Груевска-Илиевска го закажа следното рочиштето за 27 септември поради барањето на одбраната на обвинетиот Зоран Заев за ...

Read More »

Крвичниот суд даде виза да му се суди на Талески

Кривичниот суд за оценка на обвинителен акт го одобри обвинителниот акт за случајот „Транспортер” на СЈО. Ви соопштениeтo nа кривичниот суд се вели: „Советот за оценка на обвинителен акт кој постапуваше по обвинителниот акт поднесен од страна на Основното јавно ...

Read More »

Одбиена жалбата на градоначалникот Талески

Апелацискиот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје за изрекување на мерката куќен притвор за градоначалникот на Општина Битола Владимир Талевски, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје. – Апелацискиот суд Скопје до ...

Read More »

За татовци пропадна и последната надеж за обесштетување

На само неколку дена пред дочекот на Новата година неколкуте илјади штедачи на ТАТ добија новогодишна честитка, која не само што не ги израдува туку буквално тешко ги погоди, бидејќи најмалку ја посакуваа и ја очекуваа. Имено, судот во Стразбур ...

Read More »

Судењето на актерот Сашко Огненовски стартува од почеток

Судењето на познатиот битолски актер и екс- директор на битолскиот Народен театар Сашко Огненовски, кој со неправосилна судска  пресуда на Основниот суд во Битола беше осуден на казна  затвор во траење  од  2 години за измама,   почна  од почеток. ...

Read More »