Home / Вести (page 148)

Вести

Мотивација на младите во Битола, дел од проектот „Младинско граѓанско образование”

Националниот младински совет на Македонија во склоп на проектот „Младинско граѓанско образование” организираше 40 обуки со различни групи низ целата држава. Секоја обука создаде локален иницијативен тим кој планираше иницијатива на локално ниво по нивен избор во областа на граѓански ...

Read More »

ЛДП: Со месеци во Клиничката болница нема реагенси за испитување на тироидната жлезда на пациентите

  Горан Милевски од битолската ЛДП денеска на прес-конференција пред Клиничката болница- Битола обвини дека во болницата која е и регионален центар, веќе неколку месеци нема реагенси за испитување на хормонот кој ја регулира тироидната жлезда кај пациентите. -На пациентите ...

Read More »

Битолчанец му се заканувал на сведок

СВР Битола поднесе кривична пријава против Е.Д.(20) од Битола, за сторено кривично дело „незаконито влијание на сведоци”. На 13.10.2014 година, пријавениот се јавил на мобилен телефон на лице од с.Могила, битолско, кој е оштетен и сведок во постапка која се ...

Read More »

Од оваа сабота задолжителна е зимската опрема на возилата

Според Правилникот за задолжителна опрема на возилата донесен од Министерството за внатрешни работи во 2010 година, од оваа сабота, па во наредните четири месеци, секое возило мора на себе да има зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочината на ...

Read More »

Секој ден е изгубен ден, бараме спроведување на мерки со конкретни датуми

Денеска, на прес-конференција од Здружението „За нас се работи“ ја информираа јавноста дека доставиле барања до градоначалникот на Битола, Владимир Талески, Советот на Општината и Министерството за животна средина. Истите барања ги испрaтиле и до сите претставништва на странските амбасади ...

Read More »

Едни отвораат, други затвораат конзулати

По Хрватска и Велика Британија, деновиве и Словенија го затвори својот почесен конзулат во Битола. Сосема неочекувано, кога беше најавено отворањето на почесниот конзулат на Босна и Херцеговина во Битола, од Љубљана стигна веста дека Словенија, деновиве, донела одлука привремено ...

Read More »

Градоначалникот на Новаци Лазар Котевски и делегација од општината положија цвеќе на француските гробишта во Битола

По повод стогодишнината од Првата светска војна, германската и француската амбасада, денеска заедно го одбележаа 11 ноември 1918 година, датумот на кој беше потпишано примирје со кое се стави крај на непријателствата. Градоначалникот на Општина Новаци,  Лазар Котевски и делегација ...

Read More »

Совет на млади ќе актуелизира иницијативи и предлози на младите на локално ниво

Советот на општина Битола донесе одлука за формирање Совет на млади со единствена цел активно вклучување на младите во општествениот живот во рамки на општината преку предлагање на иницијативи за прашањата кои ја засегаат младата популација . Советот на млади ...

Read More »

Сообраќајни контроли на 2.611 возила во изминтиве денови

СВР Битола во периодот од 3-ти до 9-ти ноември изврши сообраќајни контроли на вкупно 2.611 возила и притоа се констатирани 534 прекршоци. Од секторот за односи со јавност при СВР Битола соопштуваат дека 32 возачи се затекнати под дејство на ...

Read More »

Чествување на Француските гробишта за жртвите од Првата светска војна

Со положувањето венци и букети цвеќе на споменикот на француските гробишта во Битола, во присуство на амбасадорите на Франција и Германија, Лорен Оер и Кристина Алтхаузер, министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски и голем број делегации, беше одбележана ...

Read More »
error: Content is protected !!