Home / Uncategorized / Каталонија се отцепи од Шпанија

Каталонија се отцепи од Шпанија

Каталонскиот регионален парламент изгласа да прогласи независност од Шпанија, објави Би-би-си.

Каталонскиот парламент попладнево изгласа формирање на независна република, спротивставувајќи се на шпанската влада која се очекува да го отпушти претседателот на регионот и да наметне директна власт во следните неколку часа, пишува Гардијан.

Гласањето за незавиност го бојкотираа пратениците на опозицијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*