Don't Miss
Home / Uncategorized / Магла на дел од патиштата

Магла на дел од патиштата

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива тековно по влажни коловози.

Појава на магла со видливост од 50 метри до 200 метри има на Стража, Маврово, Крушево, Делчево и Велес-Скопје, информира Диспечерскиот центар на ЈП „Македонија пат“.

Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

Од „Македонија пат“ апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.

Истакнуваат дека нивни дежурни екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*