Don't Miss
Home / Tag Archives: екс

Tag Archives: екс

Отворено писмо на Талески до македонската и меѓународната јавност

Во врска со пресудата на кривичниот суд во Скопје и судијката Добрила Кацарска со отворено писмо до домашната и меѓународната јавност се јави екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Во писмото, кое го објавуваме во целост се вели:Долго ги почитував ...

Read More »

Продолжува судскиот процес “ Транспотер“

Денес во Скопје продолжува судскиот процес “ Транспортер“ во кој покрај екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески и секретарот Слободан Бончановски обвинети се уште 19 лица. На денешното судење обвинетите ќе ги даваат завршните зборови. Инаку да потсетиме минатата недела ...

Read More »

Владимир Талески ги зел во заштита директорите на училиштата и фирмите

Екс градоначаланикот на Битола, Владимир талески на сослушувањето според извори на Битолски покрај тоа што го негирал обвнението, ги зел ви заштита директорите на училиштата и фирмите тврдејки дека тие не с евоопшто виновни за обвунението кое им се става ...

Read More »

Екс директорот на “Нискоградба“ осомничен за злоупотреби

СВР Битола до ОЈО Битола, поднесе кривична пријава против К.К (55) од Битола, поранешен директор на КЈП “Нискоградба” Битола за сторени кривични дела “злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 1, “несовесно работење во службата” по член ...

Read More »

Куршлус во меморијата

Тендерите во АД ЕЛЕМ повторно ја тресат битолската и македонската јавност. Изминатите неколку дена бевме сведоци на жестока политичка “пресметка” меѓу двете најголеми политички партии во државата, ВМРО ДПМНЕ и СДСМ околу штотуку објавениот тендер за ископ на јаглен  во ...

Read More »

35 кандидати за локален лидер на ВМРО ДПМНЕ

На конкурсот на партијата за избор на координатор на ВМРО ДПМНЕ Битола се пријавиле 35 кандидати дознава порталот на Битолски весник. Мегу пријавените кандидати се: актуелниот координатор, Борче Димитровски, екс директорот на Нискоградба, Кире Крстевски, советникот Иванчо Тошевски, екс советникот ...

Read More »

Кривични пријави за екс директори на Агенцијата за филм

Финансиската полиција поднесе нови кривични пријави против поранешните директори на Агенцијата за филм како и против претседателот на Управниот одбор на Агенцијата за филм за злоупотреба на службената положба. Според кривичната пријава, двајцата поранешни директори спротивно на законот му овозможиле ...

Read More »

Условна казна за Јордан Ристевски

Шест месеци условна казна доби и Јордан Ристовски, поранешен советник на ВМРО-ДПМНЕ, во општина Центар, кој призна вина како обвинет во случајот за „Насилството во општина Центар“. Пресудата веднаш станува правосилна бидејќи обвинетиот се откажа од жалба до Апелација, а жалба ...

Read More »

Се чешла работењето на Талески

Работењето на екс градоначалникот Владимир Талески е предмет на детално чешлање. Според извори на порталот на Битолски весник деновиве интензивно се испитува работењето на поранешниот градоначалник Владимир Талески. Иако засега е сеуште рано да се предвиди до  кога ќе трае ...

Read More »