Home / Tag Archives: гласови

Tag Archives: гласови

Пелистер “ спонзор “ на Еурофарм!?

Со 15 гласови за и 9 воздржани гласови советниците на Советот на општина Битола ја прифати понудата на „Еурофрам“ за купување на акциите на ракометниот клуб Пелистер. За понудата на „Еурофарм“ советниците на Советот треба да се изјансат на седницата ...

Read More »

Имунитетот на Груевски пред пратениците

Предлогот за одземање на мандатот на екс=премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, предложи ...

Read More »

Комисијата даде виза за измени на Уставот

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот. Беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени ...

Read More »

Собранието им го одзде имунитетот на пратениците

Со 66 односно 67 гласови „за“ Собранието ги изгласа барањата на ОСС1 за одобрување на притвор на шесте пратеници од опозицијата осомничени за инволвираност во настаните во Законодавниот дом на 27 април. Пратениците Крсто Мугоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Жаклина ...

Read More »

Љубе Кузмановски прогласи победа во Новаци

Кандидатот на СДСМ и Коалицијата “ За подобра Македонија “ прогласи победа во Новаци. Според извори од партискиот  штаб на СДСМ, по 100 отсто  изброени гласови, Љубе Кузмановски освои 1.183 наспроти сеуште актуелниот градоначалник Лазар Котевски кој освои 944 гласови.

Read More »

Новаци и Могила добиваат нови градоначалници!?

Иако засега тоа се неофицијални резултaти, кои ги добивме од партиски кругови,  сепак како што стојат работите општините Новаци и Могила ќе добијат нови градоначалници. Така по три едноподруги освоени мандати,  нов градоначалник на Новаци ќе биде Љубе Кузмановски кандидат ...

Read More »

Ковачевски:Битолчани избраа живот во Битола за сите!

Според конечните, а неофицијални резултати од гласањето на локалните избори, од сите 170 избирачки места во општина Битола, бројките се следните: Кандидатот на СДСМ и коалиционите партнери, Наташа Петровска доби 31.337 гласови или речиси 60% а нејзиниот конкурент од ДПМНЕ ...

Read More »

Општина Новаци со нов проект од општинско корисна работа

 Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски денеска го најави отпочнувањето на проектот „ Општинско корисна работа – Учиме заедно“. Проектoт „Учиме заедно“ е четврт проект на општина Новаци од програмата Општинско-корисна работа  во кој се ангажираат 4 невработени лица.  „ ...

Read More »

Заев од Магнолија: Победа на Наташа со 5.000 гласови разлика

СДСМ и Коалицијата „Живот за Македонија“ својата изборна кампања за локалните избори ја почнаа од Битола. На големиот митинг, што се одржа на преполнетиот плоштад „Магнолија“, лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев најави победа на локалните избори речиси ...

Read More »

Трамп тврди дека милиони гласови за Клинтон биле нелегални

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека милиони гласови коишто ги добила неговата противкандидатка Хилари Клинтон на изборите од 8-ми ноември биле незаконски. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи пред демократската противкандидатка Хилари Клинтон освојувајќи 306 од ткн електори ...

Read More »