Home / Tag Archives: избори

Tag Archives: избори

Згасна ТВ Мега!?

Иако засега нема официјална потврда сепак според извори на порталот на Битолски весник згасна регионалната телевизија ТВ Мега. Ова доцна синоќа им било соопштено на вработените во ТВ Мега, која од пред извесно време беше исклучена од кабловскиот оператор Телекабел. ...

Read More »

Груевски не стои зад ниту една кандидатура

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели на партијата во очи претстојниот 16- ти вонреден Конгрес на ...

Read More »

Христијан Мицковски: Ако си оди Груевски прифаќам да бидам лидер на ВМРО ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски на вечерашната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање рече дека постои опција да биде кандидат за наследник на Никола Груевски. Мицковски вели дека во овој момент е фокусиран на тековните активности на партијата, но ...

Read More »

Метла во ВМРО ДПМНЕ

Поранешни и актуелни членови на ВМРО ДПМНЕ и  Реформистите  на партијата вечерва  пред седиштето на партијата побараа  смена на  лидерот на партијата  Никола Груевски како и  актуелниот локален лидер Борче Димитровски. Тие сметаат дека  централното и локалното раководство на партијата  ...

Read More »

По Груевски и Села не ги признава изборите

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори на кое, како што изјави вечерва,  имало поткуп и уцени на гласачи вршени од партиски активисти заедно со полицијата на „правната држава“. – ...

Read More »

Покрај поразот не ги “признаваат“ ни своите мандати

Старите рекле. Вистинските луѓе се познаваат и во поразите. Откако ВМРО ДПМНЕ не најде храброст и не собра сили да им  ја  честита победата на СДСМ и Коалицијата “ Живот за сите “, денеска и советниците  на советничката листа на ...

Read More »

ОДИХР во посета на Битолски весник

Денеска Битолски весник го посетија преставници на ОДИХР. Тие во Битолски весник се задржаа во подолг разговор со директорот на Весникот, Менде Младеновски, околу тоа како тој го  оценува првиот круг од локалните избори. Преставниците на ОДИХР се интересираа и ...

Read More »

ВМРО:Народни стражи ќе ги чуваат гласачките кутии

Во отсуство на реакција од страна на државните институции ние како партија ќе се саморганизираме со народни стражи – гарант на демократијата и граѓанската волја, најави денеска Спиро Ристовски, претседател на Републички изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ. -Тимови од ВМРО-ДПМНЕ се на ...

Read More »

Петровска: Ќе победам во првиот изборен круг

Кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ и коалицијата Наташа Петровска и носителот на листата кандидати за советници Валентин Груевски во придружба на сопартијци, денеска остварија средба со бизнисмени кои своите фирми ги имаат лоцирано во т.н. Стара индустриска зона ...

Read More »

Современ јавен превоз со набавка на еколошки возила

Еден од нај горливите проблеми во Битола е загадувањето со воздухот, изјави денеска Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ. -Меѓу останатите чинители загадувањето на воздухот е како последица на нерегулираниот градски односно целокупно сообраќајниот режим во општината. ...

Read More »
error: Content is protected !!