Home / Tag Archives: избори (page 11)

Tag Archives: избори

Собранието треба да ја избере преодната влада

Собранието на Република Македонија денеска согласно договорот постигнат на лидерската средба треба да ја избере преодната влада која ќе ги организира парламентарните избори закажани за 11 декември. Во преодната влада опозицијата треба да ги добие министерските места во секторите внатрешни ...

Read More »

Избори ќе има на 11 декември

Политичките партии постигнаа договор за избори на 11 декември. Според нив, исполнети се сите услови за изборите да се реализираат кон крајот на годинава, а со назначувањето на Љуљзим Азири и Санта Аргирова за петти член на ад-хок телото за ...

Read More »

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Лидерот на СДСМ изјави: -Веќе со години во Македонија е ...

Read More »

Пишман политики

Во Македонија продолжува политиката која сите овие години ја практикуваат македонските политичари – да бидат единствено доследни во својата недоследност. И покрај цврстите ветувања на владејачките партии, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, по одложувањето на изборите на 24 април, дека на 5 ...

Read More »

Далеку од очите на јавноста се кројат кандидатските листи

Денеска, кога читателите ќе го имаат овој број во своите раце, точно на полноќ, треба да се знае не само кои политички партии или независни кандидати ќе учествуваат на претстојните предвремени парламентарни избори, туку до ДИК треба да бидат доставени ...

Read More »

Избори без избор

Власта одлучи: На 5 јуни во Македонија ќе се одржат нови предвремени парламентарни избори. На ваквата одлука на владејачкото мнозинство лидерот на опозицијата Зоран Заев возврати: -Доколку власта остане на ставот дека изборите треба да се одржат на 5 јуни, ...

Read More »

Груевски: Нема избори, но ќе има серозен одговор до СДСМ

Премиерот Никола Груевски на вчерашниот собир во спортскиот центар Борис Трајковски пред толпата граѓани, симпатизери и членови на ВМРО ДПМНЕ им порача на Заев и СДСМ да не се плашат, избори ќе нема, но затоа не им бега сериозен одговор. ...

Read More »

Ципрас:Грција веќе нема да штеди

Алексис Ципрас, лидерот на грчката крајно левичарска партија Сириза по вчерашната изборна победа објави дека неговата земја го остава зад себе катастрофалното штедење. Сириза доби околу 36 насто од гласовите, пред конзервативците на премиерот Самарас кои освоија 28 насто. Ципрас ...

Read More »

Јосиповиќ го призна поразот, Китаровиќ прва жена- претседател на Хрватска

“Дозволете ми да `и честитам на изборната победа на новоизбраната претседателка г-ѓа Колинда Грабар Китаровиќ“, изјави вечерва досегашниот хрватски претседател и кандидат на владејачката лева коалиција Иво Јосиповиќ пред приврзаниците во изборниот штаб. Тој им се заблагодари на сите кои му ...

Read More »

Само 1,5 отсто предност на Јосиповиќ пред Грабар Китаровиќ

Во втор изборен круг за претседател на Хрватска ќе се натпреваруваат Иво Јосиповиќ од СДП и Колинда Грабар Китаровиќ од ХДЗ, објави Јутарњи лист. До 22 часот обработени се резултатите од 6.090 избирачки места (95,91 отсто). Излезноста била 47,11 отсто, ...

Read More »
error: Content is protected !!