Don't Miss
Home / Tag Archives: кандидати

Tag Archives: кандидати

Над 15 кандидати за локален лидер на СДСМ

По смената на локалниот лидер на СДСМ, Методија Тасевски и објавувањето на повикот за самокандидирање за нов лидер на Општинската организација досега се пријавиле над 15 кандидати. Според информации на Битолски весник интересот за претседател на Општинската организација е исклучително ...

Read More »

Осумина кандидати во трката за координатор на ВМРО ДПМНЕ Битола

Листата на кандидати за координатор на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Битола, од над 35 колку што се пријавија на конкурсот, по првичното интервју е скусена на само осумина. Останатите 27 кандидати, отпаднаа од трката. Според информации на Битолски весник ...

Read More »

Конгресот на ВМРО ДПМНЕ во Валандово

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централниот комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој се очекува да се констатира оставката на лидерот Груевски. Две недели подоцна во Валандово 560 делегати на вонредниот Конгрес ...

Read More »

Левица ќе ја оживува старата битолска чаршија

Локалниот огранок на Левица Битола,односно кандидатите за советници на Општина Битола денеска ја посетија Старата битолска чаршија и пазарот во Битола. Велат дека како работничка партија од особено значење за нив се условите во кои работат пазарџиите и занаетчиите и ...

Read More »

Познати кандидатите на СДСМ за градоначалник. Се чека само Битола

СДСМ на претстојните локални избори ќе излезе со чесна понуда на програма и кандидати кои што се професионалци и признаени во своите професии, личности што се препознати од јавноста и кои се подготвени да работат во интерес на граѓаните, се ...

Read More »

Јорго Огненовски и Кирче Ташков ги собраа потписите за градоначалници

Во трката з аградоначалник на Битола ќе земат учество и двајца независни кандидати. Тоа се екс советникот во Советот на Битола, Кирче Ташков, како и артистот и познат битолски спортист Јорго Огнеовски, кој живее и работи во Холивуд. Јорго Огненовски ...

Read More »

СДСМ ги одбра кандидатите за градоначалници. Битола на стенд бај

Веќе и официјално се потврдени имињата на дел од кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори. Дел од нив, веста ја објавија на нивните профили на социјалните мрежи, а некои имиња се обелоденија и на прес-конференциите. Последната потврда е дека ...

Read More »

Зоран Заев: Анкетите ќе ги скројат листите за градоначалници

СДСМ ќе ги бира кандидатите за градоначалници во зависност од тоа кој претендет ќе оствари најдобри резултати на анкетите за поддршка од граѓаните. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека резултатите од анкетите ќе им бидат водилка. –Изборните ...

Read More »

Петмина кандидати од СДСМ и Коалицијата на анкетните листи

За градоначалничката фотелја на Владимир Талески се утврдени петмина кандидати од СДСМ и Коалицијата. Листата од пет кандидати според извори на порталот на Битолски весник веќе е пуштена на анкета кај граѓаните. Кандидати се Наташа Петровски, советник во општиата, советникот ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ги истакнаа првите 5 кандидати за градоначалници. Талески на листата на чекање

ВМРО-ДПМНЕ денеска обелодени пет кандидати со кои ќе се „трка“ на локалните избори во октомври. Се работи за Марјан Бајрактаров орален хирург за Струмица, за Петровец Борче Митревски, Славчо Чадиев за Велес, Тони Затковски за Кривогаштани и Зоран Ѓорѓиевски за ...

Read More »