Home / Tag Archives: министер

Tag Archives: министер

За СДСМ Чулев прифатлив кандидат за министер за внатрешни работи

СДСМ го прифаќа предлогот на ВМРО-ДПМНЕ разузнавачот Наке Чулев да биде технички министер за внатрешни работи во пржинската влада. „Со овој предлог на ВМРО-ДПМНЕ, не се крши Уставот, не станува збор за воено или униформирано лице и не е под ...

Read More »

Тевдовски: Значаен прогрес во реформата на јавните финансии

Законските решенија предвидени со Програмата за реформи во управувањето со јавните финансии ПФМ се или подготвени или во финална фаза на подготовка, додека истовремено се работи на оперативата и јакнење на капацитетите на институциите. Ова беше истакнато денеска на третиот ...

Read More »

Шекеринска: Максимална поддршка за Наташа како градоначалник на Битола

На претходните избори Битола го одлучи победникот. Убедена сум дека на овие локални избори Битола повторно ќе да даде шанса за живот во Битола, живот во Македонија. Како влада ќе даваме поддршка на секоја општина која работи вредно и упорно ...

Read More »

Министерот Сугаревски:Ќе продолжи изградбата на пругата Битола – Кременица

– Работевме на обезбедување средства за изградба на пругата од Битола до Кременица. Договорот со новиот подизведувач очекуваме да биде потпишан овој месец, рече Сугарески, додавајќи дека во делот на железницата Владата го решила и проблемот со намалените плати на ...

Read More »

Судбината на “Скопје 2014“ во рацете на работна група

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, вчера формираше Работна група за изработка на Анализа за реализацијата и последиците од проект „Скопје 2014“. Во Групата членуваат проф. д-р Мирослав Грчев, редовен професор на Архитектонскиот факултет при УКИМ (координатор), м-р ...

Read More »

Гоце Чакаровски, заменик министер за здравство

Битолскиот гинеколог, Гоце Чакаровски е  новиот заменик министер за здравство во Кабинетот на Владата на Зоран Заев. Чакаровски, кој работи како гинеколог во Клиничката болница во Битола, на оваа функција беше предложен од партијата на СДСМ,     Тој во изминатиот период ...

Read More »

Димитров се сретна со Жбогар

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес ја оствари првата средба со амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Самуел Жбогар. На средбата министерот Димитров ја потенцираше подготвеноста на Владата за целосен ангажман во имплементација на клучните реформи со цел ...

Read More »

Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи

Утрово се оддржа примопредавање на министерската функција во Министерството за внатрешни работи, по што сега министер е Агим Нухиу од ДУИ, кој досега беше заменик министер. По објавените конечни резултати од предвремените парламентарни избори, мандатот на министерот Оливер Спасовски од техничката ...

Read More »

Министерот Спасовски во посета на СВР-Битола

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Секторот за внатрешни работи -Битола, каде од првите луѓе беше информиран за безбедносната состојба во Битола, Прилеп и останатите делови од надлежност на СВР-Битола. Според Спасовски основната задача е да се ...

Read More »

Нема да се промени старосната граница за пензија во Македонија

Нема да се промени старосната граница на вработените за заминување во пензија. Ова го истакна денеска министерот за финансии Кирил Миновски одговарајќи на новинарско прашање, додавајќи дека не се размислува и за промена на процентот на социјалните придонеси. Според законските ...

Read More »