Don't Miss
Home / Tag Archives: Нова година

Tag Archives: Нова година

Само тројца алкохолизирани за новогодишните празници

Дочекот на Новата година во Битола помина релативно мирно. На прослвата на новогодишните празници во Битола само тројца битолчани побарале лекарска интервенција во Клиничката болница поради прекумеро конзумирање на алкохол. Дека во Битола на Нова година било мирно зборува и ...

Read More »

Светот ја пречека Новата 2017 година

Стотици милиони луѓе во светот синоќа на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови, или во семејна атмосфера во домовите, ја испратија 2016 и ја пречекаа Новата 2017 година. Новата година најпрво стигна на далечните острови ...

Read More »

Нема организиран пречек на Новата година во Битола

Годинава, на 31. декември, за разлика од минатите години, нема да има организиран пречек на Новата 2017 година во Битола. Ова го соопшти градоначалникот на Битола, Владимир Талески, на прес-конференција, на која новинарите требаше да бидат информирани за тоа како ...

Read More »

На два дена пред пречекот на Новата 2017 година: Изборите завршија, време е за (новогодишно) славје

Со прегласувањето во избирачкото место 2011 во Теарце, конечно, и официјално завршија предвремените парламентарни избори. Познати се и изборните резултати. И покрај победата на СДСМ во Теарце, победник на изборите е владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, која освои 51 пратенички мандат. На ...

Read More »

Битола се откажува од традицијата

Речиси по една деценија, откако локалната самоуправа на Битола, раководена од градоначалникот Владимир Талески, почна за своите сограѓани да организира заедничко испраќање на старата и пречек на новата година на плоштадот „Магнолија“, сега битолчани првпат нема заеднички да ја дочекаат ...

Read More »

Ако музичарите побараат, „Авалон“ ќе го тужи Град Скопје

По веста за откажената новогодишна прослава на плоштадот Македонија која ја организираше Градот Скопје, „Авалон Продукција“ се изјаснија дека ќе бараат обештетување доколку музичарите се одлучат на таков чекор. „Авалон Продукција“ беше ангажирана во недостаток на сериозни финансиски средства со ...

Read More »

Нема да има организиран дочек на Новата година во Битола

Годинава, на 31 декември, за разлика од минатите години, нема да има организиран  дочек на Новата 2017 година во Битола. Ова го соопшти градоначалникот на Битола, Владимир Талески на денешната прес-конференција, на која новинарите требаше да бидат информирани за тоа ...

Read More »

Светот ја пречека Новата 2015 година

Стотици милиони луѓе во светот синоќа на плоштадите во своите градови, во туристичките центри, во кафеани, ресторани, пабови… или во семејна атмосфера во домовите, ја испратија 2014 и ја пречекаа Новата 2015 година. Први Новата година ја пречекаа жителите на ...

Read More »

Родени шест бебиња во Битола

Новата  2015 година Битола ја дочека со шест  нови жители. Првиот ден  во Новата година  на Гинеколошкото одделение во Клиничката болница се родија 4 новороденчиња, а првото бебе  кое се роди  веднаш по полноќ е женско, што значи дека годината ...

Read More »

Донесен буџетот на Општина Битола за 2015 година

Советниците на вчерашната последна седница за оваа година го изгласаа буџетот на Општина Битола за новата 2015 година. Според советниците од владејачката партија, приоритет следната година, му се дава повторно  на капиталните инвестиции во општина Битола. Голем удел во креирањето ...

Read More »