Don't Miss
Home / Tag Archives: судот

Tag Archives: судот

Катица Јанева “моли “ да остани во домашен притвор

Барањата на одбраната на Катица Јанева во „Рекет“ за одложување на рочиштата ги сметаме единствено како начин на одолговлекување на судскиот процес, сметаат од Основниот кривичен суд во Скопје. „Судот  ја задолжи одбраната да се однесува одговорно спрема судот и ...

Read More »

Мијалков излегува од домашен притвор

Екс шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков излегува од куќен притвор, што го издржуваше за предметот „Титаник 2“, по изрекувањето на пресудата. Истекоа 60 дена од изрекувањето на притворот од Апелацискиот суд во Скопје, па на Мијалков му е одземен ...

Read More »

Игласан законот за амнестија

Со 95 гласа „за“ Собранието денеска по скратена постапка го донесе Законот за амнестија. На предлогот се приклучија и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, како и Панчо Минов од ГРОМ. Предлогот е поднесен од пратениците Емилија Александрова, Фросина ...

Read More »

Судот не знае каде живее Мијалков

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, не се појави на денешното рочиште за предметот „Тортура“ во Кривичниот суд. Како што беше кажано на судењето, Мијалков не ја примил поканата за денешното рочиште, па затоа обвинителите истакнаа дека доколку не може ...

Read More »

Катица ги “чисти “ домовите на Канчевска и Кирил Божиновски

СЈО утринава изврши претрес во домовите на Кирил Божиновски, поранешниот генерален секретар на Владата, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и екс министерката Елизабета Канческа- Милевска. Засега е непознато дали покрај претресите е издадена наредба за приведување на Божиновски и на Канческа-Милевска, ...

Read More »

Кирацовски: На 27 април имаше обид да се загрози уставниот поредок

На 27 април имаше обид да се загрози животот на пратениците и на уставниот поредок, изјави пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која предмалку го одобри барањето на судот за притвор на шестмина ...

Read More »

Заев и Груевски се договориле да се договараат

Премиерот, Зоран Заев, изјави дека вчерашната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во претседателскиот кабинет поминала конструктивно и дека двајцата лидери се договорите средбите да продолжат. Тема на разговорите, како што соопштија и од кабинетот на Иванов, била нормализација ...

Read More »

Притвор и за Владо Јовановски

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Јавно обвинителство и му определи 30 дена притвор на Владо Јовановски, кој се сомничи за делото Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик. Пратеникот Крсто Мукоски ...

Read More »

Адвокатите бараат предметот “ Транспортер “ да се суди во Битола

Адвокатите кои ги бранат обвинетите во случајот “ Транспортер “ бараат судскиот процес да се суди во Битола. Ваквото барање тие веќе го доставиле до Врховниот суд на Македонија, дознава Нова Македонија. Причината за тоа е  што во овој случај ...

Read More »

Заев ги отфрла обвинувањата на Груевски

Колку полесно Груевски го прифати поразот на локалните избори, толку подобро за Македонија. Ова го вели премиерот Зоран Заев, коментирајќи го последното интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, за кое вели дека било многу хаотично. Заев ги отфрли обвинувањата од неговиот ...

Read More »