Home / Tag Archives: вмро-дпмне

Tag Archives: вмро-дпмне

Седница на Централниот комитет на ВМРО за збогување со Груевски

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница во партиското седиште. На него треба формално да ја потврди одлуката за вонредниот конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да ...

Read More »

Конгресот на ВМРО ДПМНЕ во Валандово

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централниот комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој се очекува да се констатира оставката на лидерот Груевски. Две недели подоцна во Валандово 560 делегати на вонредниот Конгрес ...

Read More »

Христијан Мицковски: Ако си оди Груевски прифаќам да бидам лидер на ВМРО ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски на вечерашната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање рече дека постои опција да биде кандидат за наследник на Никола Груевски. Мицковски вели дека во овој момент е фокусиран на тековните активности на партијата, но ...

Read More »

Груевски продолжува со протестите

ВМРО-ДПМНЕ и денеска блокираше крсносници во најголемиот сообраќаен метеж, а во 18 часот одржа протест пред Министерството за правда. Лидерот во оставка, Никола Груевски повторно го предводеше протестот на опозициската партија. Беше побарано итно ослободување на притворените чие апсење беше ...

Read More »

Конгрес на ВМРО ДПМНЕ на 23 декември

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва договори да биде свикан Конгрес на партијата на 23 декември. На Конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот на партијата, Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена. „Независно каков ќе биде резултатот од ...

Read More »

Груевски најави оставка

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ попладенево  најави неотповиклива оставка на лидерската функција и организарање на вонреден конгрес. Без разлика какви ке бидат резултатите од анализата за изборниот резултати Груевски си заминува од лидерската позиција на  ВМРО ДПМНЕ

Read More »

Собранието им го одзде имунитетот на пратениците

Со 66 односно 67 гласови „за“ Собранието ги изгласа барањата на ОСС1 за одобрување на притвор на шесте пратеници од опозицијата осомничени за инволвираност во настаните во Законодавниот дом на 27 април. Пратениците Крсто Мугоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Жаклина ...

Read More »

ВМРО ќе блокира улици во Скопје

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира крстосници и ќе протестира пред Министерството за правда Од партијата ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека вчерашните протести пред судот ќе продолжат и денеска во знак на незадоволство против одлуката на судот да им определи мерки притвор на осомничените ...

Read More »

Следува обраќање на Иванов

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во 19:15 часот ќе има вонредно обраќање по денешното приведување на 36 лица осомничени за настаните на 27 април во Собранието. На протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд пратеникот Крсто Јовановски побара од Иванов „да ...

Read More »

ВМРО организира митинг пред судот

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска со соопштение повика на протест во 13:30 пред судот во Скопје. „Полицијата упадна во домовите на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, членови на Извршниот комитет, поранешни функционери на партијата и други јавни личности. Полицијата по наредба на Зоран ...

Read More »
error: Content is protected !!