Don't Miss
Home / Tag Archives: здравје

Tag Archives: здравје

И таткото на петгодишното дете позитивен од коронавирусот

                        Инфорамцијата дека петгодишно дете е инфицирано од коронавирусот во Битола ја загрижи битолската јавност. По  информацијата од Центарот за јавно здравје  дека петгодишно дете било позитивно на коронавирусот, од Министерството за здравство доцна попладнево излегоа со објаснување дека покрај ...

Read More »

Спасовски:За функционерите минимална плата

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција истакна дека како никогаш досега светот ја доживеа најголемата закана после втората светска војна и сите се соочени со фатални последици по нивното здравје. „Презедовме многу сериозни и драстични мерки. Некои како вонредната ...

Read More »

Средба на градоначалничката Петровска со директорката на Центарот за јавно здрваје

          Директорката на Центарот за јавно здравје од Битола, прим. д-р  Елизабета Крстева и епидемиологот д-р Светланта Поповска Кљусева, остварија работна средба со градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска и дел од работната група за спроведување на мерки за превенција-болест ...

Read More »

Полицијата и граѓаните заедно

Учениците во ОУ„Елпида Караманди“ Битола деновиве се едуцираа за заштита восообраќајот, меѓу врсничко насилство и безбедност при користење на интернет, како дел од проектот „Полицијата и граѓаните заедно“, реализиран во соработка со МВР-СВР Битола,Општински совет за безбедност во сообраќајот на ...

Read More »

НЛБ Тутунска банка ја продава Здравје Радово

Здравје Радово“ најголемата млекарница во Македонија ќе се продава. На 16-ти месецов извршител напрвил заплена во сопственичкиот удел во млекарницата. Според официјален документ објавен на Централниот регистар, „Здравје Радово“ должи 4 милиони и 300 илјади евра како главен долг, 20 ...

Read More »

До подобра Македонија со “За подобра Македонија “

Денеска во просториите на ОК ВМРО ДПМНЕ прес конференција одржа кандидатот  за советник Тони Коњановски. На пресот Коњановски меќу другото изјави: -Чест е да се биде дел од листата на советници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За Подобра Македонија“. На оваа ...

Read More »

ЗК Пелагонија го купи Здравје Радово

Според инфорнции на порталот на Битолски весник ЗК Пелагонја ке го купи Здравје Радово Идниот месец собранието на акционери на ЗК Пелагонија АД Битола треба да го одобри купувањето на млекарата Здравје од Радово општина Босилово. ЗК Пелагонија АД Битола ...

Read More »

Бројот на заболени од грип 40 пати повисок отколку лани

Изминатата недела од грип заболеле 4.195 лица, а минатата година во истото време овој број изнесувал 109 лица, што значи годинава бројот на заболени е 40 пати поголем, покажуваат најновите бројки на Институтот за јавно здравје. Бројот на заболени од ...

Read More »

Се повеќе тинејџери користат седативи на своја рака

Стресот и брзиот начин на живот влијае и на тинејџерите. Дури 11,7 проценти од младите средношколци употребуваат седативи, покажува најновото истражување на Институтот за јавно здравје, што е речиси двојно повеќе од европскиот просек. Единаесет  отсто од нив, земаат седативи ...

Read More »