Home / Вести / Заев ги повика граѓаните на прослави за добивањето покана за НАТО

Заев ги повика граѓаните на прослави за добивањето покана за НАТО

Ги повикувам сите граѓани на Република Македонија на 14 јули. Излезетe низ градовите на Македонија, прославете и честитајте си. Одиме напред. Македонија чекори кон НАТО, рече премиерот, Зоран Заев, на церемонијата по потпишувањето поканата за прием во НАТО.

Тој јавно им се заблагодари на премиерите на Грција и Бугарија, Алексис Ципрас и Бојко Борисов, за, како што рече, истата визија која ја делат со нас, и која, рече, ни донесе голем успех.

-Како идна 30-та земја членка на алијансата, подготвени сме да дадеме позитивне пример во нашиот регион. Ова е историска одлука, признание за нашата посветена работа повеќе од две денецении, признание за работата на сите македонски политичари од незавиноста до денеска, признание за сите институции и политички партии, граѓани и граѓанско општество – рече Заев.

Следен чекор, рече тој, е референдумот.

-Следен чекор е оргнизација на референдумот, чин како граѓани ќе кажеме да за нашата иднина – додаде тој.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, порача дека Договорот постигнат со Грција за името е во интерес на Македонија и на поширокиот регион.

-Тој го отвори процесот на вашата земја да го отпочне патот кон НАТО. Сега почнуваат детални преговори. Сакаме да ја видиме вашата земја во срцето на стабилен, просперитете и демократски регион. Денес е важен чекор за таа цел. Месеците што престојат ќе бидат динамични, но денеска е ден за славење – посочи Столтенберг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!