Home / Македонија / Уапсени поранешни функционери од одбраната и бизнисмени

Уапсени поранешни функционери од одбраната и бизнисмени

Министерството за внатрешни работи утринава во полициска акција приведе осум лица за кои постои основано сомнение дека проневериле неколку милиони долари. Како што дознава “Алфа“  проневерата ја вршеле на тој начин што отварале оф-шор фирми и парите за сервисирање на хеликоптери си ги префрлале од една фирма на друга.
Кривичното дело за кое се товарат осомничените е перење пари.

Од сите осуммина уапсени само еден е поранешен функционер во Министерството за одбрана а останатите се бизнисмени.

Во моментов уапсените се изведени прес судија на претходна постапка во скопскиот кривичен суд.

 

Извор: alfa.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*