Home / Вести (page 20)

Вести

Лисици и за пратеникот Крсто Муковски

Пратеникот Крсто Муковски предмалку, со полициска придружба и лисици на рацете, беше донесен во Кривичниот суд, каде што ќе биде изведен пред судија на претходна постапка. Тој заедно со уште 35 приведени се сомничат за насилството што се случи на ...

Read More »

Слободан Најдовски секретар на општина Битола!?

Екс пратеникот и едно време потпретседател на Собранието на Македонија Слободан Најдовски и официјлано е избран за секретар на општина Битола. Според информации на порталот на Битолски весник Најдовски бил избор на градоначалничката Наташа Петровска, која се определи на местото ...

Read More »

Масовни апсења за крвавиот четврток

По налог на јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција утрово се приведени над 20 лица, поранешни полициски функционери, пратеници и организаторите на протестите на 27 април пред македонското Собрание. Обвинителството дало налог за приведување на 36 лица, ...

Read More »

Јанис Бутарис со предлог за ново име:Нова Македонија!

Грција никогаш нема да го прифати името Република Македонија, а Заев сака компромис за името, изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис во интервју за австриски „Куриер“. -Новиот претседател на владата Зоран Заев нема националистички идеи како неговиот претходник Никола Груевски, ...

Read More »

Јанис Бутарис со предлог за името:Нова Македонија

Грција никогаш нема да го прифати името Република Македонија, а Заев сака компромис за името, изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис во интервју за австриски „Куриер“. -Новиот претседател на владата Зоран Заев нема националистички идеи како неговиот претходник Никола Груевски, ...

Read More »

ВМРО закажа,па откажа, па повторно закажа митинг

ВМРО-ДПМНЕ го откажа протестот што го најавуваше за вечерва поради ослободувањето на Едмонд Темелко од притвор од затворот во Шуто Оризари и неговото префрлување во домашен притвор. – Продолжува борбата за слобода на заробената држава Македонија во која што царува ...

Read More »

Во продажба нов дневен весник Независен

Македонскиот медиумски простор од утре ќе биде збогатен со уште еден дневен печатен медиум. Независен Весник, со динамика на дневен весник, од понеделник, 27 ноември, ќе почне да се дистрибуира во Скопје и низ повеќе градови во Македонија, преку сопствена ...

Read More »

Утре се именуваат новите директори

Понеделник на 27 ноември заседава кадровската комисија на СДСМ, која треба да ги утврди сите нови директори во јавните претпријатија и училиштата. Според информации на порталот на Битолски весник утре откако кадровската комисија ке ги утврди кандидатите за дирекори,  вечерта ...

Read More »

Во Могила се чудат зошто Лиле Лулевска добила едно милионче за Бит Фест

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ  од Могила, Лиле Лулевска која  за годинашниот фестивал Бит Фест доби ни помалку ни повеќе туку еден цел милион денари е хит во Могила. Имено според информаците на порталот на Битолски весник  могилчани, кој ...

Read More »

Смилковско езеро се злоуотребува за политички цели

Револт кај родителите на момчињата кои беа застрелани кај Смилковско езеро во 2012 година по одлуката на Врховниот суд да ја укине пресудата во предметот „Монструм“ и да го врати судењето во првостепениот суд на повторно одлучување. Како што информираа ...

Read More »
error: Content is protected !!